Ministr Rath má hotov návrh na zavedení klesající marže u léků
Ministr zdravotnictví David Rath má již hotov návrh na další úpravu marží na léky. Zavést chce takzvanou degresivní marži. Obchodní přirážka by tak měla s vyšší cenou léků klesat, u dražších přípravků by tedy byla nižší než u levnějších. Rath to řekl v diskusním pořadu České televize. Vláda snížila na jeho návrh marži na léky z 32 na 29 procent. Lékárníci zavřou na protest proti tomu 30. ledna na tři hodiny lékárny.
"Ten návrh (zavedení degresivní marže) je na stole a záleží na ministerstvu financí, jestli se mu ten návrh bude líbit a jestli to vydá formou cenového výměru," uvedl Rath. Podle něj by degresivní marže mohla platit od března, dubna, května či června.
Šéf poslanců opoziční ODS Vlastimil Tlustý proti klesající obchodní přirážce nic nenamítá. "Degresivní marže je rozhodně lepší než snižování marže, které nebere ohled na velikost ceny prodávaného léku," uvedl. Připomněl, že velké lékárny vydělávají na prodeji dražších přípravků, malé provozovny na venkově žijí naopak z prodeje většího množství levnějších léků.
Plošné snížení marží kritizovala Česká lékárnická komora. Tříprocentní pokles podle ní ohrozí až čtvrtinu lékáren, a to hlavně těch malých. Kvůli cenovému výměru s nižší obchodní přirážkou chtějí lékárníci podávat ústavní stížnost.
O degresivní marži jedná i komise, která má hledat úspory na výdajích za léky. Jejími členy jsou zástupci lékárníků, distributorů a ministerstev financí a zdravotnictví. Dosud se sešla čtyřikrát, jednotlivé schůzky ale žádné výsledky nepřinesly. Znovu bude jednat 24. ledna.
Lékárníci se degresivní marži nebrání. Snižování přirážky jako jediný způsob šetření ale odmítají. Navrhují například zřízení databáze, v níž by lékárny i lékaři viděli, jaké přípravky již pacient užívá. Odpadlo by tak plýtvání i špatné kombinování léků. Ministerští úředníci mají ale podle prezidenta lékárnické komory Lubomíra Chudoby jen zadání k jednání o marži.
Zdroj: ČTK