Ministr podle Kubka příliš ustupuje pojišťovnám
Česká lékařská komora dnes vydala stanovisko k postupu přípravy novelizace tzv. úhradové vyhlášky. Prezident ČLK Milan Kubek zdůraznil, že trvá na vydání novely k 1. dubnu tohoto roku. Zároveň prohlásil, že dosavadní výsledky jednání nejsou pro ČLK uspokojivé. Mimo jiné proto, že ministr David Rath údajně nevystupuje dostatečně aktivně proti některým výhradám zdravotních pojišťoven, naopak prý občas stojí na jejich straně. Spor se týká zejména takzvaných „risk-koridorů“, tedy určitých pásem procentuálního překročení limitovaného objemu péče, za něž by lékaři nehrozila sankce, popřípadě by šlo o sankci pouze mírnou. Pojišťovny podle M. Kubka tyto koridory zcela odmítají, trvají na přísné restrikci, protože peníze takto získané prý chtějí použít na sanaci svých hospodářských výsledků.
Česká lékařská komora navrhuje, pokud jde o limity a regulace, kompromisní řešení. Úhrady za poskytnutou zdravotní péči by měly být zvýšeny ze stávajících 103 % na 107 % minulého referenčního období, a to při zachování jejich současných mechanismů, tedy kapitačních plateb pro praktické lékaře, úhrad na rodné číslo pro ambulantní specialisty apod. Spotřeba léků a materiálu by měla být podle představ ČLK limitována hranicí 103 % výdajů minulého referenčního období. Zde komora ustoupila od svého původního požadavku na stanovení hranice ve výši 110 %, protože celkové náklady ordinací podle M. Kubka klesly díky snížení marže lékárníků a dodavatelů. Zároveň ČLK navrhuje použít tuto hranici jako limit pro uplatnění mírnější sankce, pouze 30 % z překročení. Teprve preskripce nad 110 % minulého referenčního období by byla postihována sankcí v plné výši překročení. Pokud jde o vyžádanou péči komplementu, ČLK navrhuje následující pásma: do 110 % bez sankce, do 120 % sankce 30 % z překročení a nad 120 % sankce v plné výši. Za naprosto zásadní označil M. Kubek požadavek, aby zdravotnická zařízení mohla prokázat, že vzhledem ke zdravotnímu stavu pacienta nemohla použít jiný než nákladný způsob léčby. Pro toto dokazování hodlá využít stávajícího systému smírčích řízení, nepředpokládá tedy vznik nějakých zvláštních komisí. Regulace by se dále neměla vztahovat na mimořádně nákladná léčiva a zdravotní pomůcky schvalované revizními lékaři pojišťoven. „Trváme také na zavedení bonusů za úsporu nákladů za léky a materiál,“ řekl M. Kubek. „Ale osobně jsem zklamán přístupem zdravotních pojišťoven, které chtějí jít výlučně cestou restrikcí, nikoli pozitivní motivace,“ dodal.
Ve stanovisku ČLK k přípravě novely úhradové vyhlášky jsou také obsaženy požadavky, aby se regulace neuplatňovaly u zdravotnických zařízení majících méně než 70 pojištěnců jedné pojišťovny (také v tom komora ustoupila, původně požadovala jako hranici 100 pojištěnců) a aby byly prevence a očkování vyjmuty z regulací. „To se už v praxi děje a zde musím pojišťovny, konkrétně VZP, naopak pochválit,“ uvedl M. Kubek. „V rozesílaných dodatcích ke smlouvám už je vyjmutí prevence a očkování z regulací zaneseno. Přesto komora trvá na svém požadavku, aby to bylo striktně řečeno ve vyhlášce.“ Novinkou oproti dříve zveřejněným stanoviskům ČLK k úhradové vyhlášce jsou následující dva body. V jednom z nich ČLK požaduje, aby prostředky získané vyšším výběrem plateb za státní pojištěnce (až 7 miliard korun v roce 2006), byly použity nejen na výše uvedená zmírnění tvrdosti regulačních mechanismů, ale také na zvýšení příjmů zdravotnických zařízení. Podle M. Kubka by měly zejména zohlednit růst jejich režijních nákladů a vytvořit rezervu pro zvyšování platů zdravotníků.
Druhou novinkou mezi požadavky ČLK je apel na pojišťovny, aby regulovaly spotřebu zdravotní péče také na straně pacientů. „Neříkáme konkrétně, jak by spoluúčast měla vypadat,“ upřesnil M. Kubek. „V zásadě by neměla přenášet administrativní zátěž a rizika z nedostatečného výběru na zdravotnická zařízení a zároveň nesmí ohrozit dostupnost zdravotní péče pro sociálně nejslabší skupiny obyvatelstva.“ Na dotaz MT, proč ČLK se svými návrhy neoslovila představitele obou sdružení praktických lékařů – pro dospělé i pro děti a dorost – kteří si stěžují, že se jedná o nich bez nich, Milan Kubek řekl: „Mohu návrhy konzultovat jen s těmi, kteří o to stojí. Tak jako mi předseda SPLL ČR Václav Šmatlák oznámil prostřednictvím tisku, že vystupuje ze sboru mých poradců, tak já jemu a předsedovi SPLDD ČR Pavlu Neugebauerovi teď prostřednictvím tisku oznamuji návrh ČLK na vydání novely úhradové vyhlášky.
jak
Zdroj: Vlastní zpráva