Ministerstvo zdravotnictví zvažuje omezení lidového léčitelství
Desítky stížností na léčitele prostřednictvím speciální e-mailové schránky eviduje Ministerstvo zdravotnictví ČR. V některých z nich jsou zaznamenány případy až bizarních léčitelských metod, které nemocnému nejen nepomohly, ale přímo uškodily, a to většinou zejména tím, že pacient spoléhal na léčitele a nevyhledal odpovídající zdravotní péči.
Účelem schránky je, aby si ministerstvo udělalo základní představu o problematice a fungování léčitelů.
Podle náměstkyně ministra zdravotnictví a odborné asistentky Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. LF UK JUDr. Lenky Tesky Arnoštové, Ph.D., jsou však někteří „šarlatáni“ v současném právním systému téměř nepostižitelní. Pro případný právní spor nemá žalobce důkazy, neboť léčitelé, na rozdíl od zdravotníků, si nevedou o „léčbě“ dokumentaci. Soudní spory kvůli ublížení na zdraví léčitelem jsou ojedinělé a v podstatě se nedají vyhrát – na straně žalobce je dokázat, že mu léčitel ublížil.
Určitou cestou k nápravě je podle náměstkyně ministra úprava českého právního řádu týkající se lidového léčitelství. „Mělo by v něm být definováno, které metody a postupy jsou nepřípustné, dále by měli mít léčitelé povinnost vést podrobnou dokumentaci o návštěvách pacientů i odvádět daně,“ uvedla L. Teska Arnoštová. O postoji a případných úpravách právního řádu diskutuje ministerstvo mimo jiné i s Českou lékařskou komorou a ČLS JEP.
Náměstkyně ministra léčitele kompletně nezavrhuje. „Lidoví léčitelé zaplňují mezeru v komunikaci mezi lékaři a pacienty. V mnoha případech jim dodávají psychickou pomoc i naději, což lékaři často nestíhají,“ říká. Příčinu využívání služeb léčitelů vidí i v nedostatečné zdravotní gramotnosti obyvatel – spousta lidí není správně informována o svém zdravotním stavu ani o léčebných metodách. Považuje za určitý dluh svého ministerstva i odborných lékařských společností, že dosud nedokázaly tento nedostatek napravit.
Dva úryvky ze stížností ze schránky MZ ČR
Dozvěděli jsme se, že moje přítelkyně má rakovinu ledviny v pokročilém stádiu. Uvěřila však rodinnému známému, léčiteli, který ji začal ujišťovat, že to není rakovina, ale že jde jen o parazity. Její zdravotní stav se nadále zhoršoval, nikde se s rakovinou neléčila a pak již bylo na léčbu pozdě. Za několik měsíců zemřela. Nemám proti tomuto léčiteli žádné důkazy, abych na něj mohl podat trestní oznámení. Nejhorší je, že po ní zůstala 2,5 roční dcera. Ani ta ji však nepřesvědčila o tom, aby se léčila u doktorů. Tvrdě bych toto šarlatánství trestal. Dnes to v této republice dělá kdekdo.
Mám už 11 let roztroušenou sklerózu. Setkal jsem se s organizovanou sítí šarlatánů, která nejenže vydělává na lži, ale rovněž doporučuje velmi nebezpečnou léčbu. Většina z nich své činnosti asi bohužel opravdu věří. K diagnostice používají přístroj Salvia připojený přes USB k PC. Pacient drží jednu kovovou elektrodu v levé ruce a druhou elektrodou ho léčitel píchá do pravé dlaně. Dle výchylky ručky na přístroji pak posuzuje, zda má člověk v sobě několik stovek bakterií, virů a parazitů. Nezávisle na výsledcích „diagnostiky“ pak doporučí užívání MMS (průmyslového čistidla na bazény, jehož užívání je velmi nebezpečné) v dávce takové, cituji: „aby z toho člověk zvracel, ale ještě to fyzicky snesl,“ a dále doporučí tzv. Jonášovy kapky (čistá voda), cituji: „voda, do které byl speciální laserovou technologií zapsán hologram patogenu.“ A nakonec předá pacientovi seznam webových stránek, kde je možné na černo objednat v ČR zakázaná a velmi nebezpečná antiparazitika, která doporučuje užívat ve vyšších dávkách, než je uvedeno v příbalových letácích.
1. LF UK
z konference MEDialogy
Zdroj: 1. LF UK