Ministerstvo zastavilo prodej Čeladenky
Zdravotní ústav v Ostravě (ZUOVA) měl v plánu během prázdnin prodat lukrativní státní majetek – hotelový komplex Čeladenka. Plánovaný prodej vyvolal řadu otazníků. Poté, co se o věc začala zajímat redakce Medical Tribune, ministerstvo zdravotnictví celou transakci zastavilo. „MZ o prodeji nebylo informováno. Po zjištění této skutečnosti dostalo vedení ZUOVA příkaz výběrové řízení okamžitě zrušit. Postup zdravotního ústavu bude předmětem kontroly.“
Luxusní rekreační komplex Čeladenka provází již delší dobu řada kontroverzí. Firma Kovotour plus, která je dlouholetým organizátorem pobytů Mořský koník placených z veřejného zdravotního pojištění, si v roce 2012 tento objekt pronajala od státu hluboko pod tržní cenou V hotelovém komplexu pořádal Kovotour plus také ozdravné pobyty pro děti, za které zdravotní pojišťovny platily nepřiměřeně vysoké částky, jak jsme informovali na našem webu www.tribune.cz v článku Čeladenka: pojišťovny vyslaly děti na vzduch tam, kde bývá smog.
Vedení Regionálního operačního programu Moravskoslezsko potvrdilo, že na rekonstrukci objektu firma Kovotour plus získala dotaci téměř 30 milionů korun z fondů Evropské unie. Jednatel firmy Kovotour plus Jiří Hájek byl v době rozhodování o přidělení evropské dotace členem řídícího výboru IPRÚ, který doporučil čerpání dotací z EU na rekonstrukci hotelu. Otázku případného střetu zájmů prošetřovaly kontrolní orgány.
Ačkoli má firma Kovotour plus horský hotel Čeladenka pronajatý nejméně do roku 2020, letos v létě se pronajímatel, Zdravotní ústav v Ostravě, rozhodl objekt pro nepotřebnost prodat. (Ředitelem Zdravotního ústavu v Ostravě je RNDr. Petr Hapala, někdejší obchodní společník Marka Šnajdra.)
Chystanou transakci doprovázela řada nejasností. Nebyly podmínky výběrového řízení ušité na míru současnému nájemci – firmě Kovotour plus? Proč byla odhadní cena stanovena hluboko pod tržní cenou? Proč zdravotní ústav načasoval prodej nemovitosti na období letních prázdnin a celé výběrové řízení mělo trvat jeden měsíc? Proč byl komplex nemovitostí nabízen s tak vysokým finančním břemenem ve výši několikanásobně přesahující cenu, kterou stanovil odhadce na celý komplex? Nebyly podmínky prodeje připraveny tak, aby zvýhodňovaly vybraného zájemce?
Makléř: odhadní cena je podhodnocená
Soudní znalec Ing. Miroslav Balcar ohodnotil letos v červnu minimální kupní cenu prodávaných nemovitých věcí, které tvoří hotelový komplex Čeladenka, pouze na 53,8 milionu korun. Jak k takové částce odhadce došel, když samotná firma Kovotour plus tvrdí, že do rozsáhlé rekonstrukce nemovitosti, která skončila v roce 2014, investovala přes sto milionů korun, přičemž cena nemovitosti včetně pozemků mohla již před rekonstrukcí činit i několik desítek milionů? „Obecně platí, že pokud investujete do nemovitosti částku peněz, nikdy se tato částka v plné výši nepromítne do zhodnocení objektu nebo do její obvyklé ceny,“ uvedl pro MT autor posudku Ing. Miroslav Balcar.
Podle vyjádření realitního makléře, který se v této oblasti pohybuje, však tato částka neodpovídá tržním cenám v lukrativní obci Čeladná. „Nevím, z čeho vycházel soudní znalec, ale dle mého názoru je cena 53 milionů dost podhodnocená. Jenom z veřejně dostupných informací a z toho, co lze na místě vidět, je zřejmé, že hotelový komplex Čeladenka je postaven ve vysokém standardu a náklady na vybudování takového komplexu výrazně převyšují odhad nemovitosti, nemluvě o výnosu z provozování, který by tuhle cenu měl pozitivně ovlivnit. Dovolím si tvrdit, že tržní cena by se mohla pohybovat ve stamilionech korun,“ uvedl Marek Ivaniš, regionální manažer realitní kanceláře Sting, pro Medical Tribune.
Z podmínek výběrového řízení na prodej Čeladenky vyplývá, že pokud by výběrové řízení vyhrála firma Kovotour plus, mohla by ji získat za uvedenou odhadní cenu. Kdyby však měl získat nemovitost jiný zájemce než firma Kovotour plus, muset by zaplatit k uvedené ceně ještě částku 107 milionů korun poníženou o odpisy firmě Kovotour plus jako kompenzaci za investice, jež vložila do rekonstrukce.
Uprostřed léta bez dostatečné propagace
Zdravotní ústav v Ostravě vyhlásil výběrové řízení na prodej Horského hotelu Čeladenka uprostřed léta, konkrétně 14. července letošního roku. Termín pro podání nabídek byl pouze necelý měsíc – do 12. srpna. Oznámení o chystaném prodeji přitom zveřejnil Zdravotní ústav na svých stránkách pouze v rubrice Prodej nepotřebného majetku, dále na Centrální adrese a v malém inzerátu v Hospodářských novinách. Zdravotní ústav ani v jednom případě, kdy tento prodej inzeruje, neuvedl oficiální název komplexu, tedy Horský hotel Čeladenka. Namísto toho uvádí pouze nic neříkající číselný seznam parcel a nemovitostí patřících Zdravotnímu ústavu. V inzerátu v Hospodářských novinách dokonce není uvedeno ani to, že jde o nemovitosti v Čeladné.
Na svých webových stránkách se přitom Čeladenka předvádí „v plné parádě“. Uvádí se zde, že se jedná o exkluzivní hotelový resort klasifikovaný v kategorii 4****, který v roce 2014 získal 1. místo od odborné poroty v soutěži Best of Reality.
Podle Zdravotního ústavu však byla propagace zamýšleného prodeje dostatečná: „Oznámení o výběrovém řízení bylo uveřejněno na Centrální adrese, internetových stránkách Zdravotního ústavu a v Hospodářských novinách. Skutečnost, že se jednalo o dostatečný způsob uveřejnění, je potvrzen tím, že již po dvou dnech uveřejnění oznámení na něj reagoval zájemce, který složil požadovanou jistotu,“ uvádí mluvčí Daniel Rojan.
Realitní makléř Marek Ivaniš se však domnívá, že větší propagace prodeje by přilákala i více zájemců: „Pokud by nabídka nebyla inzerována tímto způsobem, ale zvolil by se efektivnější způsob, samozřejmě včetně fotek a informace o tom, že se prodává hotel Čeladenka, nikoli jenom parcely pod budovami, mohlo by to přilákat více potenciálních zájemců. Pokud by nabídka byla uveřejněna například na největším tuzemském realitním portálu Sreality.cz, určitě by to vzbudilo velký zájem a diskusi. Současný způsob prodeje je však pro státní instituce typický. Kdo pravidelně nečte úřední desky a nabídky např. v tisku, jenom těžko se dozví o podobné nabídce,“ míní makléř.
Prodej Čeladenky přitom měla zajišťovat advokátní kancelář Pyšný, Srba & Partneři, ve které je společníkem Pavel Drobil, který byl v roce 2010 odvolán z funkce ministra životního prostředí kvůli korupční aféře Státního fondu životního prostředí „Celá záležitost výběrového řízení je plně v kompetenci advokátní kanceláře Pyšný, Srba & Partneři, která také připravila odpovědi na dotazy,“ potvrdil mluvčí Zdravotního ústavu Daniel Rojan.
Zvýhodnění stávajícího nájemce
Pokud by si nenápadné nabídky na prodej lukrativní nemovitosti nějaký zájemce přece jen všiml, musel by zaplatit téměř trojnásobek toho, co by zaplatil stávající nájemce – firma Kovotour plus. Z podmínek výběrového řízení na prodej Čeladenky vyplývá, že minimální kupní cena celého areálu Čeladenky je 53,8 milionu korun. Kterýkoli jiný zájemce než firma Kovotour plus musí stávajícímu nájemci zaplatit jeho investice do nemovitosti, které údajně činí 107 milionů korun. „Je objektivní skutečností, že prodávané nemovité věci byly zhodnoceny či nově zhotoveny do vlastnictví ČR stávajícím nájemcem, který vynaložil náklady ve výši 107 305 648 Kč, a tato skutečnost musela být vzata v úvahu při prodeji nemovitých věcí tak, že zájemce o jejich koupi musí vstoupit do práv a závazků Zdravotního ústavu založených smlouvou o nájmu,“ potvrzuje advokátní kancelář Pyšný, Srba & Partneři, která Zdravotní ústav při prodeji Čeladenky zastupuje.
Evropské peníze v Čeladence
Firma Kovotour plus získala na rekonstrukci areálu hotelu Čeladenka v rámci regionálního operačního programu 29,7 milionu korun. Redakce MT se snažila zjistit, zda do investice 107 milionů korun, kterou vyčíslila firma Kovotour plus jako náklady rekonstrukce, je také započítáno téměř 30 milionů korun z evropských peněz. Zástupci Regionální rady Regionu soudržnosti Moravskoslezsko i Zdravotního ústavu v Ostravě ovšem odmítli tuto nejasnost upřesnit. „Celkovou hodnotu investice společnosti Kovotour plus do rekonstrukce areálu Čeladenka neznáme,“ odpovídá na dotaz MT administrátor dotace – Regionální rada Moravskoslezsko.
Odpověď na tento klíčový dotaz nedal ani samotný majitel objektu: „Zdravotní ústav v Ostravě nemá podrobné informace o tom, jaká byla struktura investice u projektu rekonstrukce Čeladenky. Relevantní informace týkající se vašeho dotazu by tedy měla poskytnout společnost Kovotour plus,“ odpovídá na dotaz MT mluvčí Zdravotního ústavu v Ostravě Daniel Rojan navzdory tomu, že podle nájemní smlouvy měl být ústav seznámen s projektovou dokumentací rekonstrukce a podle vyjádření advokátní kanceláře Pyšný, Srba & Partneři má k dispozici doklady osvědčující výši nákladů vynaložených nájemcem na rekonstrukci.
Od samotné firmy Kovotour plus, klíčového aktéra celé této transakce, který by mohl mnoho věcí uvést na pravou míru, nepřišla ani po opakovaných urgencích vůbec žádná odpověď. „Otázky jsme dostali, ale nebudeme se k této věci vyjadřovat,“ uvedla asistentka vedení firmy.
Ministerstvo financí: posíláme dotazy na ministra
Redakce MT oslovila také ministerstvo financí jako „správce státní kasy“. Je takto naplánovaný prodej státního majetku výhodný pro stát? „Z hlediska dodržení zákonných povinností pro uskutečnění prodeje Zdravotní ústav v Ostravě nejspíše nepochybil, přestože je otázkou, proč se nyní rozhodl pro prodej, když ještě v roce 2012 zvolil variantu nemovitosti pronajmout. Budoucí vlastník tak bude zatížen povinnostmi, které z nájemní smlouvy vyplývají, a to za měsíční nájem 26 tisíc korun, pokud tedy tímto vlastníkem nebude současný nájemce. Na to, o jak lukrativní nemovitost se jedná, je navíc samotný prodej prováděn velmi formálním způsobem tak, aby byly splněny zákonné povinnosti, ale nic víc. Že to jde dělat i jinak, ukazuje například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který chystá prodej budov v centru Prahy na náměstí Republiky a poskytuje na svých internetových stránkách kompletní dokumentaci, včetně fotografií či plánů nemovitostí,“ říká Adam Vojtěch, tajemník ministra financí, který se věnuje oblasti zdravotnictví, a dodává: „Na základě upozornění redakce Medical Tribune jsme zaslali dotazy na ministerstvo zdravotnictví, ve kterém žádáme o vysvětlení chystané transakce.“
Několik hodin poté, co ministerstvo financí tuto informaci redakci zaslalo, přišla zpráva z ministerstva zdravotnictví o zrušení plánovaného prodeje Čeladenky.
Zdroj: