Přeskočit na obsah

Ministerstvo žádá pojišťovny o uznávání starých receptů na léky

Ministerstvo zdravotnictví požádalo ředitele všech zdravotních pojišťoven, aby na přechodnou dobu uznávaly i staré tiskopisy receptů na léky. Platit přestaly od začátku roku, řada lékařů však měla v tu dobu ještě jejich zásoby a vydávala je pacientům. Lékárníci jim na ně léky odmítali vydat. Báli se toho, že jim je nikdo neproplatí. Některé pojišťovny se rozhodly vyjít ministerstvu vstříc.

Podle ministerstva za současný stav může Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která recepty v dostatečném předstihu neupravila tak, jak určuje platná vyhláška. VZP ale toto obvinění odmítá.

Někteří lékaři si stěžovali na to, že ještě loni na podzim koupili v podatelně VZP staré recepty, aniž je někdo upozornil na jejich omezenou platnost. Pojišťovna předpokládala, že lékaři, kteří si na podzim koupili staré recepty, je také do konce roku spotřebují, uvedl mluvčí VZP Jiří Suttner. Tento prodej receptů ale ministerstvo označilo za "krajně nezodpovědné jednání".

"Tato vyhláška neukládá zdravotním pojišťovnám distribuovat nové recepty," vysvětlil Suttner. VZP o tom podle něj informovala ministerstvo zdravotnictví již v roce 2004, kdy vyhláška vyšla. Tehdejší ministr Jozef Kubinyi tuto informaci údajně vzal na vědomí. Vyhlášku vydalo ministerstvo zdravotnictví. Suttner tedy nevidí důvod, proč by lékaře na omezenou platnost receptů měla upozorňovat právě VZP.

S tímto výkladem však ministerstvo zdravotnictví nesouhlasí. Podle ministerstva původní vyhláška stanoví, že si lékaři mají opatřit recepty i u zdravotní pojišťovny. Kromě ní je mohou získat například i od výrobce a distributorů. Tato možnost se novelou vyhlášky podle ministerstva nezměnila.

Podle Suttnera pobočky pojišťovny vymění zdravotnickým zařízením, které o to požádají, neplatné recepty zajišťované VZP za nové. Recepty, které oproti vzoru obsahují ještě logo pojišťovny a ochranné prvky, bude pojišťovna přijímat do vyčerpání jejich zásob.

Požadavku ministerstva se rozhodly vyhovět některé další pojišťovny. Jde například o Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra, Vojenskou zdravotní pojišťovnu či Českou národní zdravotní pojišťovnu. Ředitel České národní zdravotní pojišťovny a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jiří Bek v tom nevidí problém. Pojišťovny podle něj nemají důvod dělat obstrukce lékárnám.

Pacienti chodili ještě tento týden do lékáren se starými tiskopisy. Česká lékárnická komora se však obávala toho, že pojišťovny lékárníkům neproplatí léky vydané na staré formuláře, posílali proto zákazníky zpět k lékařům pro nové recepty.

Sliby zdravotních pojišťoven ohledně přijímání starých tiskopisů přijímá s jistou nedůvěrou lékárnice a členka představenstva České lékárnické komory Leony Štěpková. "Budu postupovat podle svých zkušeností a u některých pojišťoven si počkám na písemné vyjádření," dodala.

Podle ní navíc lidé často nosí nové blankety do lékáren špatně vyplněné. Na nových formulářích totiž lékaři musí vyplnit údaj, jestli jde o plně hrazený, částečně hrazený lék či nehrazený lék. To však řada lékařů podle Štěpkové neví. Takové recepty se však snaží přijímat.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…