Přeskočit na obsah

Ministerstvo: Odstoupení rozhodce oddálí rozhodnutí o Diag Human

Praha - Dnešní odstoupení švýcarského rozhodce Damiana Della Ca ze senátu rozhodujícího v arbitráži společnosti Diag Human a státu je podle ministerstva zdravotnictví snahou firmy oddálit rozhodnutí v této kauze. Novinářům to řekl náměstek Marek Šnajdr, podle něhož se  měl včera tříčlenný přezkumný senát sejít a pravděpodobně také rozhodnout o výsledku dlouholetého sporu. Diag Human vede s Českou republikou arbitráž kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou a domáhá se mnohamiliardového odškodného.

Švýcara Della Ca nominovala do přezkumného senátu právě firma Diag Human. "Je zcela zřejmé, že nynější pozice Diag Human v tomto rozhodčím řízení je po právní stránce velmi slabá. Proto rezignaci rozhodce zastupujícího společnost Diag Human považujeme za zoufalý krok, který znemožňuje přijetí konečného rozhodnutí," prohlásil Šnajdr. Postup Švýcara popsal jako "jasnou obstrukci".

Právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda poté ČTK sdělil, že Šnajdr svým vystoupením mimoděk potvrdil podezření z "nezákonné kooperace státu a jím prosazených rozhodců". Právník to vyvodil z náměstkova prohlášení, že na dnešním zasedání mělo být velmi pravděpodobně rozhodnuto. V samotném rozhodčím spise prý totiž podobná informace uvedena není.

Náměstek uvedl, že Della Ca brzy ráno zaslal dopis, v němž se vzdal funkce rozhodce, a na svolané jednání arbitrů se pak nedostavil. To se údajně v tomto sporu nestalo poprvé.

Oficiálním důvodem Švýcarovy rezignace je podle Šnajdra pondělní reportáž České televize (ČT), která prý v arbitrovi vyvolala pochybnosti o regulérnosti rozhodčího řízení. Rádio Česko dopoledne uvedlo, že Della Ca odstoupil mimo jiné kvůli pochybám o nezaujatosti dalšího rozhodce - bývalého proděkana plzeňské právnické fakulty Milana Kindla, kterého do senátu nominovala Česká republika. Šnajdr označil za absurdní, že se rozhodce nesnažil ověřit si informace odvysílané v ČT.

Podle Kalvody však Šnajdr veřejnosti vědomě podal nepravdivou informaci, protože ministerstvo má k dispozici písemnou rezignaci Della Ca, ve které Švýcar uvádí i další, závažnější důvody svého odstoupení než reportáž ČT. Arbitr měl prý například výhrady ke způsobu rozhodování předsedy rozhodců Petra Kužela o účasti anonymních firem v arbitráži. Z tohoto rozhodování byl prý Della Ca zcela vyloučen.

Ministerstvo zdravotnictví včera nechtělo konkretizovat další kroky, které v kauze podnikne.

Firma Diag Human v pondělí navrhla vládě, aby se zastavilo současné přezkumné rozhodčí řízení a aby obě strany sporu respektovaly původní rozhodčí nález z roku 2008. Původní nález určil, že stát má firmě zaplatit přes osm miliard korun a úroky, obě strany sporu se však tehdy odvolaly.

Diag Human požadovala podle ministerstva 14 miliard korun, Česko nárok firmy odmítlo. Kalvoda ovšem tvrdí, že odvolání státu je vadné, protože jej podalo ministerstvo zdravotnictví, a nikoliv k tomu určený Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

O nároku Diag Human začal po podání odvolání rozhodovat tříčlenný rozhodčí senát složený z Della Ca, Kindla a prezidenta Hospodářské komory ČR Kužela. Kužela jmenovaly předsedou přezkumného rozhodčího senátu soudy, a to údajně proto, že se strany nedokázaly na třetím kandidátovi shodnout samy.

Diag Human poté napadla Kuželovo jmenování u Nejvyššího soudu, který si od Kužela kvůli posouzení věci vyžádal celý rozhodčí spis. Kužel však spis neposlal soudu, ale rozhodci Kindlovi. Podle Kalvody Kužel bojkotuje přezkoumání svého jmenování, aby dosáhl urychleného závěrečného rozhodnutí v arbitrážním sporu. Kužel dal už dříve najevo, že se proti tvrzením firmy nehodlá veřejně bránit.

Česká televize v pondělí uvedla, že rozhodce Kindl má vazby na společnost, o jejímž nároku na miliardový podíl z arbitráže má rozhodovat. Začátkem roku se totiž k účasti na arbitráži přihlásily firmy Towitt Machinery se sídlem na Kypru a Dumfries Holding, která vznikla až 30. listopadu 2009 na ostrově Svatý Vincent a Grenadiny. Zahraniční právník, který do arbitráže přihlásil Dumfries Holding, je podle zjištění televize klientem Kindlovy advokátní kanceláře.

Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco.

Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza začala řešit arbitráží. V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.

ČTK, Tereza Palečková

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…