Ministerstvo oceňuje odvahu ČLK řešit problém péče o umírající
Praha 26. února (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví oceňuje podle prvního náměstka Marka Šnajdra odvahu, s jakou se Česká lékařská komora (ČLK) pustila do řešení ožehavého problému péče o umírající. Nepovažuje však návrh za nic zásadně nového. Šnajdr tak reagoval na doporučení ČLK pro lékaře, kdy ukončit intenzivní péči a poskytovat umírajícímu jen péči tišící.
Předseda České společnosti paliativní medicíny Ladislav Kabelka ocenil, že závažné a dlouho opomíjené téma se dostává do centra zájmu. Dokument schválilo představenstvo ČLK. Má prý zamezit nedůstojnému umírání, eutanazii jednoznačně odmítá.
"Není to nic nového. Již dnes, a je to tak správně, je nezpochybnitelnou a nepřenositelnou kompetencí ošetřujícího lékaře rozhodnout o léčbě, a to aktivní nebo paliativní," řekl ČTK náměstek.
"Já to doporučení velmi vítám, jde o zpřehlednění a zviditelnění toho, že je tematika skutečně vážná," řekl ČTK Kabelka. Dosud byla podle něj paliativní medicína okrajovou záležitostí.
Šnajdr připustil, že i když postup lékaře v těchto situacích upravují zdravotnické zákony, stává se, že pacienti v posledních dnech života podstupují zatěžující léčbu, kdy šance na úspěch je minimální, nebo dokonce nulová. "V takových případech je otázkou, zda je pro ně ještě vhodná a zda by šetrná a bolest tišící léčba nebyla vhodnější," řekl.
Ministerstvo podle Šnajdra chápe přesto krok ČLK především jako otevření širší diskuse, nikoli jako zavedení standardu pro lékaře v těchto situacích. K tvorbě materiálu nebylo ministerstvo přizváno.
I když je doporučení ČLK nezávazné, Kabelka doufá, že ho lékaři přijmou za své. Věří také, že doporučení pomůže posunout debatu o péči o umírající. Podle Kabelky lze už dnes vnímat v lékařské obci určitou postupnou a pomalou proměnu postojů k péči o umírající. Problémem je stále neochota a strach části lékařů předepisovat silné opiáty tišící bolest. Kvůli možnému zneužití léků se jejich předepisování přísně kontroluje.
"Všeobecný strach a nezájem se mění, možná někde v přešlapování na místě, ale určitě ve větší odvahu," řekl Kabelka. Lidí, kteří potřebují paliativní péči, podle Kabelky stále přibývá s tím, jak společnost stárne. Kabelka pozitivně vnímá také prohlubující se spolupráci s ministerstvem. Letos poprvé pozvalo Českou společnost paliativní medicíny k jednání, společně s onkologickou společností pracují na tvorbě koncepce bolest tišící léčby.
"Neexistuje povinnost zahajovat marnou a neúčelnou léčbu ani v ní pokračovat," uvádí dokument schválený ČLK. Lékaři navíc vždy musejí dbát předchozího přání pacienta.
ČTK, nam
Zdroj: ČTK