Přeskočit na obsah

Ministerstvo kvůli verdiktu o domácích porodech zváží změny

 Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Podle advokátky jedné ze stěžovatelek Zuzany Candiglioty soud stížnost zamítl, protože očekává, že český stát porodní péči teď zlepší sám, ne na jeho popud.

Případ, který řešil štrasburský soud, se týkal volby místa porodu. Obě Češky - Alexandra Krejzová a Šárka Dubská - si přály rodit doma s porodní asistentkou. Té ale bez potřebných povolení hrozí vysoké pokuty, zákon také neumožňuje proplacení asistence z pojištění. Stěžovatelky nemohly žádnou asistentku najít, obrátily se proto na soud s tím, že jim stát upírá kvůli zákonům možnost rodit doma s lékařským odborníkem. Velký senát dnes stížnost zamítl.

Podle ministerstva zdravotnictví soud "spravedlivě vyvážil všechna práva, která jsou v tak citlivé oblasti ve hře". V tiskové zprávě úřad uvedl, že si ale zároveň uvědomuje kritické hodnocení soudu v některých záležitostech v porodnictví. "Proto po detailním seznámení se s obsahem rozsudku (ministerstvo) pečlivě zváží, jaká opatření je na místě do budoucna přijmout s cílem zlepšit péči o české rodičky a novorozence, a předejít tak dalším obdobným soudním sporům," uzavřelo ministerstvo.

Podle advokáta jedné ze stěžovatelek Richarda Hořejšího rozhodnutí soudu formálně potvrzuje, že ČR práva žen neporušila. "Rozhodnutí je konečné. Musíme konstatovat, že revize možná není," uvedl Hořejší. Podotkl ale, že ze 17 soudců mělo odlišný názor pět. Neobvyklé prý je, že se pětice naprosto shodla a vydala své vlastní stanovisko.

Podle Candiglioty soud Česko vyzval, aby bralo ohled na vývoj medicíny a vědecké poznatky a udělalo změny v porodnické péči. "Z toho je zřejmé, že porodní systém v ČR není zcela v pořádku. Dochází k některým praktikám, které nejsou v souladu s vědeckými poznatky, podle Světové zdravotnické organizace jsou škodlivé," uvedla Candigliota. Podle ní Liga lidských práv, jejíž je právničkou, řeší i další případy, kdy si žena stěžuje na porodní péči. Zabývá se i kauzami, kdy se na soud obrátily porodní asistentky.

Podle advokátky soud dnes stížnost zamítl, protože očekává, že stát provede změny sám, ne na soudní popud. "Soud neřekl, že je povinnost zajistit domácí porody. Možností by byly porodní domy, tedy zdravotnická zařízení v blízkosti porodnice. Byl by to krok, kdy by ženy měly alternativu k porodům doma," dodala Candigliota.

Svého rozhodnutí stěžovat si na ČR Alexandra Krejzová nelituje. I když u soudu ve Štrasburku nevyhrála, podle ní úsilí a vydaná energie měly pozitivní efekt. "Nastal výrazný posun. Lidé, kteří před pěti lety hystericky reagovali na to, že není jiné volby než být v porodnici, jsou ochotni diskutovat," uvedla Krejzová.

O návrzích změn porodní péče diskutuje pracovní skupina, kterou zaštítil ministr pro lidská práva. Původně skupina fungovala pod resortem zdravotnictví, dohodu a výsledky ale nepřinesla.

Změny v porodnictví měl dnes odpoledne podpořit happening před ministerstvem zdravotnictví, na který přišlo několik desítek lidí. Mezi požadavky patřilo umožnění vzniku porodních domů, stanovení standardů normálního porodu, respektování přání rodiček či svobodná volba místa porodu. Proti tomu, aby ženy rodily mimo porodnice, se stavějí někteří experti a lékaři. Podle nich by to mohlo ohrozit zdraví matek i jejich potomka.

Podle biostatističky Markéty Pavlíkové se v Česku rodí každý rok doma asi tisícovka dětí, což je procento narozených.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…