Ministerstvo čelí kritice za rozdělení dotací pro pediatry
Rezidenční místa dostaly letos zčásti místo PLDD nemocnice. Chystá se změna, která bude preferovat primární péči, zvláště pak v lokalitách s nejhorší nedostupností.
Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny uložil ministerstvu zdravotnictví nadále věnovat zvýšené úsilí zajištění primární péče pro děti a dorost. Poslanci na listopadové schůzi výboru probírali mimo jiné rozdělování dotací na rezidenční místa pro lékaře ve specializační přípravě.
Zástupci praktických lékařů pro děti a dorost (PLDD) kritizují, že se při přidělování rezidenčních míst na letošní rok nedostalo na některé zájemce, kteří by se vzdělávali u praktických dětských lékařů v lokalitách, ve kterých jsou nejvíce potřeba. Praktickým dětským lékařům a řetězcům bylo přiděleno 53 procent dotací na rezidenční místa pro obor pediatrie, 27 procent bylo přiděleno fakultním nemocnicím a 20 procent dalším nemocnicím, uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová. „Jsou kraje, kde i přes žádosti nebyla přidělena rezidenční místa, například Zlínský a Olomoucký,“ dodala. „Nebyl by problém, že byla přidělena rezidenční místa i nemocnicím. Problém byl, že zároveň nebyla rezidenční místa do oblastí, které na mapě VZP figurují jako oblasti s dlouhodobě nedostupnou péčí PLDD, i když se tam našel školitel žádající o rezidenční místo a školenec, který by tam do budoucna pracoval,“ upřesnila Hülleová.
Ministerstvo zdravotnictví avizovalo změny, aby už napříště šly dotace na rezidenční místa pro pediatry do oblastí, kde je reálný nedostatek. „Akreditační komise konstatovala, že všude je to stejně špatné, a tak se všechny oblasti dostaly do stejné kategorie. To nebylo ideální. Poučili jsme se z toho a v příštím roce budeme trvat na tom, aby akreditační komise rozdělila podle nějaké škály, jak je to kde strašné,“ uvedla vedoucí oddělení vědy, výzkumu a dotací na vzdělávání ministerstva zdravotnictví Olga Laaksonen na zdravotním výboru s tím, že nejde očekávat, že tři pracovníci ministerstva zdravotnictví mohou rozdělit všechny podporované obory.
Zároveň by měli být v přidělování dotací na rezidenční místo příští rok preferováni ti lékaři ve specializační přípravě, kteří se cíleně připravují na práci v primární péči. Specializační obor PLDD byl nedávno rozdělen na dvě varianty. V jedné se mohou lékaři po kmeni vzdělávat celých 24 měsíců přímo v ordinaci, dříve museli i po kmeni ještě deset měsíců zůstávat v nemocnici. „Během léta jsme oslovili odborné společnosti i sdružení a máme návrhy kritérií hodnocení pro rok 2025. A máme jasný požadavek pana ministra, aby byli podporováni jen ti školenci, kteří si vyberou tu verzi vzdělávacího programu, kde je 24 měsíců v primární péči,“ dodala Laaksonen.
Celkem je v Česku 1 900 úvazků praktických lékařů pro děti a dorost, problém je jejich stárnutí, polovina jejich kapacit je ve věku 60+, PLDD tak patří mezi nejstarší odbornosti, shrnul na jednání zdravotního výboru ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet ordinací v posledních letech klesl o čtyři stovky. „Jediná možnost je vychovat dostatečné množství nových odborníků PLDD. Pozitivní zpráva je, že zájem o pediatrický kmen roste. V atestační přípravě je 1 660 lidí a nastupují noví. Důležité ale je, aby tito mladí lidé byli pak směrováni do praxe PLDD. Je objektivní realitou, že je nepotřebujeme v masivním množství v akutní lůžkové péči v nemocnicích. Zoufale je potřebujeme v PLDD,“ zdůraznil Dušek.
Při nemocnicích vznikají sice také jako krizové řešení určité ordinace PLDD, ale podle dosavadních zkušeností registrují mnohem méně dětí než ordinace v terénu. Průměrně taková ordinace pečuje o zhruba 400 registrovaných dětí, naproti tomu samostatné ordinace PLDD jich mají průměrně 1 100.