Mimo poplatku za položku se v lednu v lékárnách nic nezmění
Mimo třicetikorunového poplatku za položku na receptu se pro pacienty od 1. ledna příštího roku v lékárnách nic nezmění. Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň novináře ujistil, že ministerstvo nechystá žádné zvyšování cen léků ani růst doplatků. Lidé si nemusejí kupovat léky do zásoby. První změny cen a doplatků se dají očekávat až ve druhém čtvrtletí a budou jen mírné.
"Pokud se něco drobného změní, tak klesnou mírně doplatky na některé léky," řekl Hroboň. V každé ze 300 lékových skupin bude dál alespoň jeden lék bez doplatku. Růst DPH na léky z pěti na devět procent se vyrovná poklesem marže, ceny mohou stoupnout nanejvýš o jedno procento, dodal první náměstek ministra Marek Šnajdr.
Nový systém cenové regulace a stanovení úhrad u léků, který platí od 1. ledna, se podle Hroboně projeví postupně a povede k lepšímu využití peněz zdravotního pojištění. Ročně se v Česku spotřebuje léků za 55 miliard korun, to je čtvrtina peněz zdravotnictví.
"Dlouhodobě bude pro pacienty zajímavé, že se jim zjednoduší život. Vedle léků na recept a volně prodejných přípravků bude nově i třetí skupina léků, které budou také bez receptu," uvedl Hroboň. Pacienti si budou moci jít pro lék rovnou do lékárny a ušetří 30 korun za návštěvu lékaře a dalších 30 korun za položku na receptu.
Lékárník s nimi probere, zda je lék pro ně vhodný a nekříží se s jiným, který užívají. Kde to bude potřeba, jako u přípravků s obsahem návykové látky, si lékárník vyžádá od kupujícího občanský průkaz. U těchto léků bude omezen i počet balení, který lze koupit.
Co se týká třicetikorunových poplatků za položku na receptu a uznatelnosti doplatku na léky do ročního limitu 5000 korun, pacient dostane v lékárně účtenku. Bude na ní napsáno, že zaplatil 30 korun, jaký uhradil doplatek a jaká jeho část se mu počítá do limitu.
Podle Hroboně by si účtenku měl brát jen ten, kdo ji chce z vlastního zájmu, protože lékárny budou automaticky posílat všechny údaje zdravotní pojišťovně. Ta bude údaje o platbách sledovat a výpis zašle pacientovi. Pojišťovny plánují, že to budou dělat každého čtvrt roku. "V případě, že občan přesáhne roční limit, pojišťovna ho vyrozumí a peníze mu vrátí automaticky, takže neexistuje žádný důvod, proč by si lidé museli schovávat účtenky. Nemusejí," dodal náměstek.
Zdroj: ČTK