Miliony lidí slavily Mezinárodní den jógy
První Mezinárodní den jógy dnes po celé Indii i ve světě slavily miliony milovníků starého indického cvičení. Centrální ulice hlavního města Dillí se změnila v masové cvičiště, na němž se své zálibě oddávaly desetitisíce školáků a studentů, úředníků, žen v domácnosti, vojáků a dalších lidí včetně ministerského předsedy Naréndry Módího a zahraničních diplomatů.
Policie v indické metropoli zvýšila bdělost a v ulicích byla zavedena přísná bezpečnostní opatření. Předseda vlády, striktní vegetarián a jogín Módí, učinil z jógy jeden z úhelných kamenů politického programu své prohinduistické vlády, která je u moci déle než rok. Podle webu BBC News náklady na akci v Dillí, které se zúčastnilo na 35.000 lidí, představovaly ekvivalent 112 milionů korun.
Podle indického ministerstva obrany se dnes do jogínských cvičení zapojili i vojáci na velmi nezvyklých místech, například na himálajském ledovci Siačen poblíž sporné hranice s Pákistánem nebo na vojenských lodích.
Jeden z poslanců, považovaný za předáka radikálního křídla v Módího straně, se vyslovil pro to, aby se odpůrci jógy z řad muslimů a dalších menšin topili v moři, anebo aby museli opustit Indii. Vláda se od těchto návrhů distancovala.
Muslimové, kteří tvoří zhruba 15 procent indické populace, protestovali proti způsobu, jímž Módí a jeho vláda velmi aktivně nabádali lidi k dnešním cvičením; podle muslimských představitelů nejde o indickou národní záležitost, ale pouze o věc hinduistů. Vláda se kvůli tomuto tlaku vzdala plánu, aby do byl do dnešního masového cvičení zařazen cvik "pozdrav slunci", který podle muslimů uráží jejich náboženské cítění, neboť uznává jiného boha (slunce) než Alláha. Řada lidí také kritizovala vysoké náklady na dnešní akci.
Podle odborníků na indické védy se jóga objevila již před asi 5000 lety. "Jóga je založena na vědě a filozofii, ne na náboženství," řekl ředitel Národního střediska jógy v Dillí Išvár Basávaráddi, který jógu definoval jako "dechové cvičení se zaměřením na ovládání duše a energie".
Mezinárodní den jógy vyhlásila OSN loni v listopadu a akce zaměřené na jógu se dnes konaly v řadě měst po celém světě, mimo jiné i v Praze. Na náměstí Times Square v New Yorku cvičilo na 30.000 lidí a další se sešli například v Paříži u Eiffelovy věže. Na Tchaj-wanu zase dvě tisícovky lidí celkem 108krát zacvičily zmíněný sluneční pozdrav. A v Dubaji se na počest dne jógy jednačtyřicetiletý Ind Ivan Stanley podle agentury AP pokusil překonat světový rekord ve stoji na hlavě tím, že v této poloze strávil 61 minut. Ještě ale není jasné, zda to bude k zápisu v Guinnessově knize rekordů stačit.
ČTK/AFP
Zdroj: ČTK