Přeskočit na obsah

Milada Emmerová žádá stát o peníze

Jako krátkodobou cestu z krize vidí ministryně zdravotnictví hlavně pomoc VZP.

Oddlužit VZP, spravedlivěji rozdělit vybrané pojistné a pravidelně zvyšovat částky, které za nevydělávající občany platí stát. To jsou hlavní kroky, které ve čtvrtek předestře Milada Emmerová poslancům jako způsob, jak vyvést svůj resort z finanční krize. PRAHA - Perné chvilky před bývalými kolegy ze sněmovny si dnes prožije ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Poslanci po ní chtějí, aby jim vysvětlila, jak si představuje řešení prohlubující se krize ve financování zdravotní péče. Do úterního odpoledne jim měla písemně předložit své návrhy a rozbor situace. To sice udělala, ale její materiál bude s velkou pravděpodobností podroben drtivé kritice. Emmerová totiž ve svém dokumentu nadepsaném Informace vlády o stavu českého zdravotnictví a o termínu předložení koncepce zdravotnictví nic nového nepřináší. Už sám název je zavádějící.

Vláda narychlo psaný elaborát vůbec neviděla, natož aby ho schválila, aby mohl být vydáván za vládní. O termínu předložení koncepce se v něm také nepíše ani orientačně. Emmerová svůj návrh koncepce předložila vládě koncem ledna. Její vize se ale setkaly s drtivou kritikou. V informaci pro jednání sněmovny přesto lze v balastu slov, údajů a tabulek nalézt několik konkrétních návrhů ministerstva. Ty nejzásadnější směřují na pomoc Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), která jako jediná z devíti subjektů spravujících veřejné zdravotní pojištění vykázala za loňský rok schodek v hospodaření. Skrytý dluh VZP loni vzrostl o 4 miliardy korun na 9 miliard a projevil se dalším prodloužením splatnosti úhrad za provedenou péči. Kromě VZP mají největší hospodářské problémy nemocnice, které přímo spravuje stát. Svým obchodním partnerům dluží podle údajů ministerstva zhruba 2,6 miliardy korun.

Vyřešit disproporci v hospodaření pojišťoven žádá ministryně urychleným přijetím novely zákona o zdravotním pojištění. Po parlamentu žádá, aby ve stavu legislativní nouze přijal její návrh na stoprocentní přerozdělování vybraného pojistného podle toho, jak staré a nemocné má každá pojišťovna své klienty. Podle kritiků bude ale toto opatření mít jen krátkodobý efekt a dostane do problémů i ty pojišťovny, které zatím hospodaří v plusu. Emmerová chce VZP pomoci hlavně na úkor státní pokladny. V materiálu poslancům navrhuje saturovat část deficitu VZP formou odkupu pohledávek VZP Českou konsolidační agenturou. Požaduje rovněž, aby stát pravidelně valorizoval platby za "své" pojištěnce, tedy nevýdělečné osoby - např. děti, důchodce, nezaměstnané atd. Částka by se měla zvyšovat úměrně tempu, jakým meziročně roste výběr pojistného od ekonomicky aktivních subjektů. Je velmi pravděpodobné, že Emmerová dnes před sněmovnou se svou informací neuspěje. Další nalévání peněz do systému je nepřijatelné nejen pro pravicové poslance, ale i například pro ministerstvo financí. "V žádném případě. Žádné jednorázové oddlužení nepřipadá v úvahu, dokud nebude schválena koncepce resortu, která zabrání dalšímu plýtvání. Teprve pak se můžeme bavit dál," vzkázal Emmerové stanovisko ministerstva financí jeho mluvčí Marek Zeman.

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Vzdělání pro manažery ve zdravotnictví

28. 10. 2024

Oblast zdravotnictví je doménou především lékařů, zdravotních sester, sanitářů a dalšího personálu starajícího se zdravotní stav pacientů. Málokdo by…