Přeskočit na obsah

Míchání léků: Je to drahé i zdraví nebezpečné

Praha – Za jeden den 23 léků na předpis pro jediného pacienta. Na takový případ kápla Všeobecná zdravotní pojišťovna v Královéhradeckém kraji při průzkumu receptů.

Přitom už při šesti lécích vzniká 15 různých dvojic medikamentů, které spolu mohou reagovat. I jedna špatná kombinace může nadělat pěknou paseku.

"Hrozí vznik žaludečního vředu, porucha srdečního rytmu, poškození jater či ledvin. Reakce každého pacienta na nesprávné spolupodání dvou léků může být jiná. Co organismus jednoho ani nezaznamená, může u druhého vést až k hospitalizaci," vysvětluje mluvčí VZPJiří Rod.

Pojišťovna se proto rozhodla udělat nevhodným kombinacím přítrž. Každému lékaři, kterého takto zjistila, poslala dopis a pozvánku na seminář.

Dalším řešením je možnost pro pacienty probrat s odborníky své léky na webu. A pokud to projde, odstartuje od léta na Vysočině a v Karlovarském kraji elektronické předepisování léků.

Pokud by se podařilo recepty vyladit a zabránit škodlivým kombinacím, mohla by pojišťovna ušetřit i dvě miliardy korun. V době, kdy se chystá zvyšování DPH, které se dotkne i léků a zdravotnických prostředků, by taková úspora jistě přišla vhod.

Rádce v počítači

Ne vždy při předepisování léků, které se příliš dobře nesnášejí, však dělají lékaři chybu. Může se stát, že zvolené přípravky jsou jediné, které mohou pacientovi pomoci, a riziko neléčení je vyšší než riziko komplikací.

Na to, aby měli volbu léků doktoři ověřenou, si mohou pořídit i pomocníka. "Řada lékařů má v počítačích programy, které upozorňují na možné interakce. Ale je k dispozici samozřejmě jen těm, kteří mají počítače," říká šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Část zodpovědnosti ale leží i na pacientech. "Lidé často neví, jaké léky užívají, takže by si měli napsat na kartičku, co všechno berou a v jakých dávkách. Někdy je to těžká komunikace, když lékař musí odhadnout, co je to za zelené prášky, které pacient užívá," podotýká Kubek.

Chaos v lécích také způsobuje, že jich řada existuje pod velkým množstvím názvů, i když mají stejné účinné látky.
Lékař tak může předepsat skoro stejný lék, který už pacient užívá na radu jiného odborníka, ale kvůli odlišnému názvu na shodu nepřijde. Nemocný se tak může i předávkovat.

Vlastní chybu přiznáme jen zřídka

S léky na receptech však mohou pomoci i lékárníci. "Pokud odhalíme, že se spolu předepsané léky úplně dobře nesnášejí, snažíme se dávkování rizikových tablet od sebe co nejvíce oddálit, tedy třeba jednu ráno a druhou odpoledne. Když je interakce závažnější, hledáme lepší variantu i ve spolupráci s lékařem.

Lékárník plní kontrolní funkci i tehdy, když je v předpisu chyba a pacient by třeba kvůli podobnosti jmen dostal zcela jiný lék. Je tedy takovou poslední stráží," vysvětluje Stanislav Havlíček, šéf České lékárnické komory.

Pacienti se mohou vyhnout komplikacím také tím, že jednou za čas přijdou do lékárny se seznamem užívaných léků a poradí se.

Odhadnout, kolik lidí zdravotní následky skutečně potkaly, je ale složité. "Nejrizikovější jsou dlouhodobá užívání.
Když beru něco, co se k sobě vzájemně nehodí, tak orgány trpí soustavně. Může také jít o nevhodnou terapii, kterou si zvolí sám pacient. Navíc to pak málokdy přizná.

Vzal si třeba dvojnásobnou dávku, protože ho něco hodně bolelo. Přitom u některých léků zvyšování množství účinek neposílí, ale může zvýšit riziko nežádoucí interakce," dodává Havlíček.

Regionální deníky, MICHAELA KOUBOVÁ 

---

KDY MOHOU LÉKY UŠKODIT

Kolik léků ročně spotřebujeme a kolik za ně dáme
V roce 2009 jsme snědli téměř 30 balení léků v hodnotě 7618 korun. Oproti roku předchozímu je to nárůst o více než 5 procent.

Které léky si kupujeme nejčastěji (2009)

1. Paralen 2. Ibalgin 3. Acylpyrin
Za volně prodejné léky dali lidé v roce 2009 celkem 2,3 miliardy korun. Nejvíce přitom utratili za Wobenzym (lék na otoky, záněty a poruchy imunity), a to celkem téměř 82 milionů korun. Na druhém místě se umístil Paralen 500, který jsme nakoupili za téměř 11 milionů korun.

Co může nevhodná kombinace léků způsobit

- Zvýšení či snížení účinku léků.
- Vedlejší účinky, které mohou poškodit zdraví, například srdeční arytmie selhání jater a ledvin.

Jak často může mít kombinace léků nežádoucí účinky

Po dobu jednoho roku zkoumala VZP všechny předpisy léků v Královéhradeckém a Středočeském kraji.

Počet zapojených klientů VZP 1 053 656
Počet lékařských pracovišť 3 452
Kombinace léků, které mohly mít vedlejší účinky 60 180
Kombinace léků s nejvyšším stupněm rizika vedlejších účinků 5 540

Společnost Infopharm zaznamenala již více než 21 tisíc kombinací léků, které spolu vzájemně reagují. Z tohoto počtu je téměř polovina klinicky závažná.

2 miliardy Kč by se daly ušetřit promyšleným předepisováním léků

Jen VZP, která má 6,25 milionu klientů a je největší z devíti zdravotních pojišťoven v Česku, by ušetřila 2 miliardy korun. To je stejná částka, kterou nedávno přislíbilo ministerstvo zdravotnictví přidat na platy lékařům.

Na jakou kombinaci může vaše zdraví doplatit

Léky na bolesti kloubů (například ibuprofen) s antidepresivy typu SSRI zvyšují pravděpodobnost krvácení z trávicího traktu na dvojnásobek.

ZDROJ: SÚKL, ÚZIS, INFOPHARM, VZP

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…