Přeskočit na obsah

MF výsledky auditu nemocnic nezveřejní, porušilo by zákon

Zjištění je podle jeho úřadu možné zveřejnit až po skončení kontrol. Zveřejnění výsledků auditů požadoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Na audity si stěžují ředitelé dvou desítek nemocnic. Podle nich byly kontroly, při nichž padly sankce v desítkách milionů korun, netransparentní a nestandardní. Podle ministerstva financí se objevilo podezření, že by projekty mohly být předražené a ne podle pravidel veřejných zakázek.

Nyní hrozí, že by nemocnice měly část výdajů hradit ze svého, ne z evropských peněz. S ministry zdravotnictví a financí chce o situaci jednat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jakmile budou k dispozici výsledky. Podle něj je v ohrožení nejen hospodaření nemocnic, pokud by musely vracet peníze, ale i čerpání prostředků z EU.

Babiš upozornil, že čerpání peněz z EU je zastaveno, a dokud nebude dokončen audit, nebude pokračovat. "Já jako ministr financí absolutně do auditu nezasahuji. Byl vyžádán Evropskou komisí, která má pochybnosti o tom, jak funguje české zdravotnictví, a pečlivě sleduje, co se u nás děje," uvedl Babiš. Dále řekl, že audit začal v červenci. "A pokud z toho někdo dělá politickou kauzu, tak je to ČSSD," dodal.

Situaci ve zdravotnictví Babiš kritizoval už několikrát. V dubnu uvedl, že lituje toho, že jeho hnutí ANO při povolebních jednáních neusilovalo o resort zdravotnictví. Tehdy řekl, že Němečkovi nevěří, že rozkryje financování resortu. ČSSD a ANO se neshodovaly třeba v názoru na to, kde by se měly vzít peníze na stabilizaci zdravotnictví. Babiš mimo jiné prohlásil, že zrušení poplatku za pobyt v nemocnici byla chyba. Podle médií blížící se komunální volby střet obou koaličních partnerů vyhrotily.

Podle Babiše ale ANO nezvažuje změnu koaliční smlouvy tak, aby získalo post ministra zdravotnictví. "My jako hnutí nenavrhujeme žádné změny resortů. Pokud ČSSD navrhne, můžeme o tom mluvit," uvedl Babiš. Podle něj není cílem získat ministerstvo zdravotnictví, ale zvýšit transparentnost hospodaření. "Jsem zodpovědný za rozpočet a já tam vidím velké rezervy," dodal.

Podle ministerstva financí Evropská komise "identifikovala závažná rizika" a měla pochybnosti o transparentnosti a hospodárnosti výdajů z evropských peněz za zdravotnickou techniku. Studie EK z loňského října pak obsahuje informace o korupci v českém zdravotnictví, uvedl úřad. To je prý důvod, proč se čerpání peněz z programu pro zdravotnictví zastavilo. "Tok peněz neohrožuje ministerstvo financí, ale podezření z netransparentního čerpání," uvedl resort v tiskové zprávě.

Podle ní nemocnice dostaly návrh zpráv o auditu, mají se k nim vyjádřit. Ředitelé zdravotnických zařízení si stěžovali na to, že se nedozvěděli jména expertů a členů auditních týmů, kteří projekty posuzovali. Ministerstvo financí to vyvrací. Tyto informace prý dostaly regionální rady, Němečkův úřad či regionální operační program, měly je tedy dostat i dotčené nemocnice.

Audity ministerstva financí se týkají čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Vedení dotčených nemocnic tvrdí, že jejich postup prošel kontrolou různých institucí několikrát. Ty žádná pochybení nenašly.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…