MF prověřuje nákup přístrojů do nemocnic
Moderátor
Ministerstvo financí nařídilo mimořádnou kontrolu na Úřadu Regionální rady Severozápad. Úřad rozděluje peníze z evropských fondů a v tomto konkrétním případě jde o peníze přidělené společnosti Krajská zdravotní. Ta v Ústeckém kraji provozuje 5 nemocnic - v Děčíně, Chomutově, Mostě, v Teplicích a Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. A jde o přístroje, které Krajská zdravotní do nemocnic nakoupila. Je podezření, že byly až o třetinu předražené. Kontrola začne ještě tento týden.
Autor
Naprosto mimořádný krok - tak mluví Ministerstvo financí o kontrole projektu v severních Čechách. Do hledáčku si vzalo skoro půlmiliardové nákupy přístrojů v Krajské zdravotní. Jde o vůbec první takovou kontrolu, kterou ministerstvo podniká. V první vlně se zaměří na Úřad Regionální rady, který projekty Krajské zdravotní administroval a schvaloval.
Ondřej Jakob, mluvčí, Ministerstvo financí:
Máme vážné pochybnosti o účelnosti a hospodárnosti těch prostředků, tak jak byly vynaloženy, a právě proto ministr financí rozhodl o tom mimořádném auditu.
Autor
Část odborné veřejnosti a někteří poslanci kritizují nákupy Krajské zdravotní už přes rok. Příklad? Magnetická rezonance. Krajská zdravotní za ni dala přes 40 milionů korun, přitom totožný přístroj má pražská Nemocnice Na Homolce za 25 milionů. Celkem za sporné zakázky Krajská zdravotní zaplatila přes 400 milionů korun.
Libor Ježek /ODS/, poslanec, člen kontrolního výboru Poslanecké sněmovny:
Podle našeho názoru a srovnání cen s ostatními nákupy stejných přístrojů byly předraženy až o 30 %, což v korunovém vyjádření činí sto milionů.
Ondřej Jakob, mluvčí, Ministerstvo financí:
Následně by ten audit měl být i rozšířen na Krajskou zdravotní a možná ministr financí rozhodne i na rozšíření na další subjekty.
Autor
Krajská zdravotní pochybení opakovaně odmítla. Nenašel ho ani audit, který si nechal zpracovat Úřad Regionální rady.
Vojtěch Krump, mluvčí, Úřad RRRSS:
Kontrola realizace projektů proběhla před samotným zahájením proplácení dotací v loňském roce a při této kontrole nebyly zjištěna žádná pochybení.
Autor
Podklady ke sporným nákupům si vyžádal i evropský vyšetřovací úřad OLAF. Problémy Krajské zdravotní navíc můžou podle některých poslanců ohrozit čerpání evropských peněz pro celé Česko. Podobně jako Krajská zdravotní totiž nakupují i další nemocnice a holdingy.
Libor Ježek /ODS/, poslanec, člen kontrolního výboru Poslanecké sněmovny:
Z programu Zdravotnictví z evropských fondů se nakupují přístroje stejným způsobem přes kompletátory, jako to dělala ústecká zdravotní, to znamená to riziko až 30-, 40procentního předražení v těchto případech horzí.
Ondřej Jakob, mluvčí, Ministerstvo financí:
Já pevně věřím, že ty problémy jednoho subjektu nenaruší to celkové čerpání.
Autor
Problémy s evropskými penězi nemá ale jen Krajská zdravotní kvůli sporným zakázkám. V nemocnicích se na evropský vyšetřovací úřad OLAF obrátili i někteří odborníci z Karlovarského kraje.
ČT1, autor Tereza Baldová, moderátor: Iveta Toušlová, Bohumil Klepetko
Zdroj: ČT1