Mezi praktiky přituhlo
Výroční konference Sdružení praktických lékařů ČR (SPL) se konala v pražském hotelu Olšanka v sobotu 21. dubna – den poté, co toto číslo MT odešlo do tiskárny. V době uzávěrky tedy nebylo ještě známo, zda na ní vedení SPL uhájilo své pozice.
Už dlouho před výroční konferencí však bylo prakticky jisté, že k pokusu o odvolání stávajících představitelů SPL dojde. Nespokojené hlasy se ozývaly z revoltujících oblastních sdružení, nejhlasitější z nich je zlínské. Právě na jeho výzvu letos zavřela řada praktických lékařů – pro dospělé i pro děti a dorost – už dvakrát své ordinace a vstoupila do protestní stávky.
„Jsme připraveni vyzvat současné vedení Sdružení praktických lékařů v čele s MUDr. Václavem Šmatlákem k odstoupení z funkcí,“ potvrdil spekulace před sobotní výroční konferencí předseda zlínského sdružení MUDr. Lubomír Nečas. Podle něj současné vedení nevnímá dostatečně nespokojenost praktiků a nedostatečně hájí jejich zájmy.
„Vím, že nás chtějí vyzvat k odstoupení. Ale my sami budeme chtít potvrzení svého mandátu a budeme proto žádat členy o vyslovení důvěry či nedůvěry," reagoval V. Šmatlák. Na konferenci chtěl představit cíle, kterých hodlá současné vedení dosáhnout, i prostředky, které k tomu zvolí. Cílem je podle V. Šmatláka zabránit rozpadu primární péče. K tomu je prý třeba jednak navýšit úhrady od zdravotních pojišťoven na úroveň obvyklou v Evropě, jednak vytvořit takové podmínky, aby byl pro mladé lékaře vstup do oboru všeobecného praktického lékařství dostatečně atraktivním.
V Česku je dnes přibližně 5 000 aktivních praktiků. K udržení záchovné meze jejich generační obměny by bylo třeba, aby do jejich řad přibylo ročně 170 posil. Loni však získali atestaci jen tři lékaři a letos je jich v atestační přípravě pouhá desítka.
Bylo vedení zkorumpováno?
S ještě tvrdší kritikou vedení SPL vystoupil před výroční konferencí MUDr. Petr Bouzek ze sdružení Praktik.cz. Podle něj je celé vedení Sdružení praktických lékařů zkorumpované. Tvrdí to na základě skutečnosti, že se sídlo SPL nachází v prostorách farmaceutické firmy Zentiva a tato firma také sdružení spravuje jeho internetové stránky. „Takové napojení jedné lékařské profese na jednu farmaceutickou firmu je v demokratickém světě nemyslitelné a je zcela jasné, že taková spolupráce není oboustranně nezištná," uvedl P. Bouzek. V. Šmatlák jeho slova označil za výmysl a spekulace. Uvedl, že sdružení má běžnou nájemní smlouvu. Ve stejné budově sídlí i Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP nebo Grémium majitelů lékáren. Ani nájem nemá sdružení nijak zvýhodněný. „Naopak je docela veliký," dodal V. Šmatlák.
Zdroj: ČTK