Přeskočit na obsah

Města chtějí nemocnice sloučit

O měsíc je prodloužen přerod nemocnice v Kutné Hoře ve společnost s ručením omezeným. Stane se tak v červnu. Jednou z výhod této změny je podle starosty Iva Šalátka to, že město, které zřejmě zařízení pronajme společnosti Mediterra, bude moci určovat platy zaměstnanců. "Stát už šest let navyšuje mzdy a výnosy jsou stejné. Je to pro nás neúnosné. Takhle budeme moci ohodnotit zaměstnance podle toho, jak pracují. Kdo méně, tak dostane méně peněz," vysvětlil Šalátek.

Současně se stále jedná o tom, zda se má kutnohorská nemocnice sloučit s čáslavskou a poté jako jeden subjekt přejít pod společnost Mediterra. Koncem dubna se proto uskuteční mimořádné jednání, kde před zastupitele z Kutné Hory i z Čáslavi mimo jiné předstoupí zástupci Mediterry a přiblíží jim svoji koncepci a podmínky. "Vysvětlí, jaké by byly podmínky, kdyby fungovaly obě nemocnice jako jeden subjekt i jak by to vypadalo, kdyby existovaly samostatně," uvedl kutnohorský starosta. Na společnost s ručením omezeným chce převést místní nemocnici i čáslavská radnice. "Už od roku 2003 máme odsouhlaseno, že nemocnici převedeme na jinou právní formu. Nyní je situace taková, že tlak stoupá a malé nemocnice takto přecházejí," řekl starosta Čáslavi Vladimír Hamral s tím, že by se měla nemocnice stát společností zřejmě od července. Také podle něj je nevýhodou, že stát zvyšuje platy ve zdravotnictví a působí tím zřizovatelům nemocnic značné potíže.

"Pokud budeme společností, nemáme povinnost kopírovat státní rozhodnutí. Zatím to funguje tak, že ten, kdo nepracuje, má stejný plat jako ten, kdo pracuje," podotkl Hamral. Po převedení nemocnice na společnost s ručením omezeným bude možné nastavit platy tak, jak si kdo zaslouží. "Měla by se tak zlepšit péče o pacienty. Když se o ně někdo nebude starat, budeme chtít, aby odešel," vysvětlil čáslavský starosta. Zatímco v Kutné Hoře mají za sebou už několik jednání se společností Mediterra, v Čáslavi jsou teprve v počátku. Mediterra navrhla, aby se obě nemocnice sloučily a fungovaly pod ní. "Mediterru nezavrhujeme, ale potřebujeme čas na prozkoumání čísel a požadavků. Jednáme o tom teprve šest neděl, snažíme se zatím urovnat časový rozdíl s Kutnou Horou," uvedl Hamral. Se sloučením nemocnic však souhlasí. "Určitě potřebujeme spojení obou nemocnic, abychom vytvořili jednu stabilní, pokud se tak nestane, budeme muset najít někoho jiného," řekl starosta Čáslavi.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…