Přeskočit na obsah

Merck CZ loni zvýšil obrat o 10 pct., dokončil koupi firmy Serono

Obrat farmaceutické a chemické společnosti Merck v tuzemsku vzrostl loni o 9,6 procenta na 616 milionů korun. Zisk před zdaněním se zvýšil o 5,2 procenta na 82 milionů korun, řekl na tiskové konferenci generální ředitel Merck CZ Karel Kubias. Firma zároveň oznámila dokončení akvizice švýcarské biotechnologické firmy Serono na českém trhu, kterou německý koncern koupil loni za zhruba 10,6 miliardy eur.

Akvizicí vznikla nová divize společnosti Merck Serono, která vyvíjí nové originální léky pro pacienty s omezenými možnostmi léčby. "V současnosti realizuje Merck Serono více než 41 nadějných výzkumných klinických programů. Vývoj nového léku trvá v průměru 12 až 16 let," řekla ředitelka divize Olga Křičková.

V Česku se bude divize zabývat marketingem a prodejem originálních léčiv na předpis k léčbě roztroušené sklerózy, poruch plodnosti, poruch růstu, onemocnění štítné žlázy, srdce a oběhového systému, cukrovky druhého typu a k léčbě onkologických onemocnění.

"Merck je předním hráčem v onkologii a kardiometabolické péči, Serono především v oblasti neurologie a reprodukční medicíny. Z obchodního hlediska znamená akvizice Serono nárůst lokálních prodejů o téměř 50 procent," řekl Kubias.

Volně prodejné léky se na celkovém obratu firmy v ČR podílejí zhruba deseti procenty.

Obrat mateřského koncernu Merck dosáhl za první tři čtvrtletí 5,043 miliardy eur, což je meziročně o 53 procent více. V letošních výsledcích je již zahrnuta divize Serono. Zisk se zvýšil o 37 procent na 810 milionů eur. Koncernové investice do výzkumu a vývoje vzrostly díky akvizici o 71 procent na 801 milionů eur.

Farmaceutická část koncernu Merck se do budoucna chce věnovat především výzkumu a vývoji nových originálních léků. Firma totiž letos prodala divizi generických produktů, kopií originálních patentovaných léků, americké Mylan Laboratories za 4,9 miliardy eur v hotovosti.

Rodina Merck kontroluje v jedné z nejstarších farmaceutických společností na světě 73 procent, zbytek akcií drží menšinoví akcionáři. Skupina zaměstnává přes 30.000 lidí v 61 zemích světa, česká pobočka má 113 zaměstnanců.

Po první světové válce byla od společnosti nuceně oddělena americká divize Merck & Co, která je nyní jedním z největších farmaceutických výrobců světa s tržbami vysoko přes 20 miliard dolarů ročně. Německý Merck nyní v USA vystupuje pod značkou EMD.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…