Menšinový vlastník IZIP chce zvrátit verdikt VZP o konci smluv
Menšinový vlastník společnosti IZIP se pokouší zvrátit rozhodnutí správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) o vypovězení smluv na projekt elektronických zdravotních knížek. Právní zástupce švýcarské společnosti eHI eHealth International Thomas Ladner uvedl, že do konce září povedou "přátelské debaty" a budou předkládat argumenty. Pokud neuspějí, zváží právní kroky.
Na ukončení projektu se dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s premiérem Petrem Nečasem (ODS) po kritice jeho neprůhlednosti. Za téměř dvě miliardy korun prý občanům nic nepřinesl. Správní rada VZP pak uložila řediteli VZP Pavlu Horákovi, aby k 30. červnu smlouvy vypověděl. Výpovědi byly podány, vyprší 31. prosince. Podle právníků lze výpovědi zrušit i v poslední den jejich platnosti, takže by vůbec neskončily.
"Nemohu vyloučit arbitráž, ale věřím v sílu racionálních argumentů. VZP vložila do projektu za deset let 1,5 miliardy bez DPH. Když podpoří plošné využití, ušetří české zdravotnictví každý rok dvě miliardy," řekl Ladner.
Člen správní rady Boris Šťastný (ODS) změnu rozhodnutí správní rady nepřipouští. ČTK řekl, že je překvapen existencí Ladnera, se správní radou se dosud nesetkal, viděl od něj prý jen dopis, že vypovězení smluv bylo nezákonné. Do vlastnické struktury nenechal Ladner nahlédnout.
"Jakékoli argumenty vzkazované přes média jsou nedůvěryhodné. Správní rada rozhodovala o vypovězení smluv na základě postoje pana premiéra i toho, že společnost vystupuje netransparentně a nedůvěryhodně," vysvětlil. Odmítl vyhrožování arbitrážemi i předkládaná čísla. "Chtějí jen další peníze z veřejných prostředků a já jsem přesvědčen, že není možné už jim dát ani korunu," řekl Šťastný.
Ladner poskytl dnes několik rozhovorů médiím, s Horákem ani Hegerem se nesetkal, chce si s nimi sjednat schůzku co nejdřív. Nemůže prý uvěřit, že by ministr shledával jako výhodnější svůj projekt elektronizace, na jehož rozjezd bude potřeba podle Ladnera šest miliard korun, když už by se nic investovat nemuselo a zdravotnictví by každý rok získalo dvě miliardy korun z IZIP.
Podle Ladnera je Heger pod vlivem zájmových skupin. Lékaři podle něj projekt odmítají, protože šetří náklady, takže "méně peněz skončí v jejich kapsách". IT společnosti zase mají zájem o šestimiliardovou zakázku.
"Dokud IZIP funguje, přicházejí o obrovské zisky," poznamenal. Třetí zájmovou skupinou je deset milionů občanů ČR, z jejichž daní byl projekt IZIP vybudován. "Odmítám věřit, že by pan ministr přikládal větší důležitost IT firmám a poskytovatelům než veřejnému zájmu," řekl.
Slibované dvě miliardy ročních úspor vycházejí podle Ladnera z výsledků pilotních projektů ve dvou krajích. V nich žije zhruba desetina obyvatel ČR, takže úspora 230 milionů stoupne podle něho při rozšíření na deset milionů obyvatel na dvě miliardy korun.
ČTK
Zdroj: čtk