Přeskočit na obsah

MEDICEM – nová šance pro české biomedicínské nápady

Dne 28. května poprvé oficiálně představila svou dlouhodobou strategii skupina MEDICEM. Dala si za cíl vytvořit prostředí, v němž budou nejlepší nápady českých vědců a lékařů přetvářeny v originální biomedicínské produkty zvyšující kvalitu života pacientům na celém světě. Podobná myšlenka se v hlavách skupiny českých vědců rýsovala již několik let. MEDICEM se však jako první odhodlal k její realizaci.

„Česká věda je v celosvětovém srovnání na velmi vysoké úrovni. Co zde však doposud chybělo, je profesionální tržní prostředí, jež bude chytré nápady dále rozvíjet a umožní vznik a komercionalizaci produktů, které úspěšně obstojí ve srovnání s globální konkurencí. Naším vpravdě ambiciózním cílem je takové prostředí v České republice vytvořit,“ vysvětluje Jan Chalupa, jeden ze spoluzakladatelů skupiny MEDICEM, která již zahrnuje centrum výzkumu a vývoje, technologie pro sériovou výrobu a mezinárodní marketing a prodej. „Jinými slovy, chceme propojit vyspělé výrobní technologie, intelektuální vlastnictví českých i evropských vědců, českou kvalitu a šikovnost a znalost globálních trhů.

Speciálně pro tento projekt byl sestaven mezioborový tým odborníků, jehož úkolem je vyhledávat, dále vyvíjet a celosvětově marketingově podporovat produkty, jež ve svých oborech obstojí ve srovnání se světovou špičkou.“

Pro názorné přiblížení konkrétních představ Jan Chalupa doplňuje: „Dalo by se to přirovnat k výtahu nápadů, kdy ve spodním patře stojí myšlenka a na vrcholu pak vyléčený pacient. Skutečnost, že všechny činnosti děláme pod jednou střechou, nám umožňuje celý proces realizace nápadu důsledně kontrolovat a zároveň výrazně zkrátit.“ V současnosti má skupina MEDICEM na trhu již čtyři výrobky z oblastí oftalmologie, dermatologie a gynekologie a další produkty ve vývoji.

Ačkoli jsou cíle MEDICEM globální, jako základnu pro výzkum, vývoj a výrobu si vybrala Českou republiku, která zároveň slouží jako referenční trh. Hlavní důvod této volby vysvětluje Jan Chalupa inspirací ve slavných kapitolách české vědy: „Výzkum a vývoj, stejně jako samotná výroba, mají u nás silnou tradici. Chceme navázat na výsledky takových českých velikánů, jakými jsou Jan Janský, Jaroslav Heyrovský, zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel, fyziolog Jan Evangelista Purkyně nebo vynálezce kontaktní čočky Otto Wichterle, průkopník rozvoje antivirotik Antonín Holý nebo rekonstrukční a plastické chirurgie František Burian. K tomu nám pomáhá tým specialistů z různých oborů, z nichž nejvýznamnější je Vladimír Stoy, jenž na začátku své kariéry spolupracoval právě s profesorem Wichterlem.“

V celém projektu lze podle Jana Chalupy vidět nejen příležitost pro české vědce, lékaře a pacienty, ale i pro celou českou ekonomiku. A ekonomická stránka věci dnes v kterékoli oblasti pochopitelně patří mezi důležitá témata. „Myslíme si, že je nutné velmi rychle přeorientovat české hospodářství na odvětví s vysokou přidanou hodnotou a posílit jeho konkurenceschopnost. To je podle nás cesta, jíž se česká ekonomika musí v budoucnu ubírat, a my bychom k tomu rádi přispěli svým dílem,“ dodal Jan Chalupa závěrem.

 

Medical Tribune     esr

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…