Median:40 procent dotázaných má potíže s pitným režimem
Zhruba dvě pětiny lidí mají potíže s dodržováním pitného režimu, protože vypijí méně než 1,5 litru tekutin denně. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila společnost Median. Třetina dotázaných uvedla, že denně vypije 1,5 až dva litry, necelá čtvrtina pak dva litry tekutin. Odborníci tvrdí, že člověk by měl vypít denně dva litry a v horku tři až čtyři litry tekutin. Měl by pít, i když nemá pocit žízně. V horku je dehydratace často nepozorovaná a pokud je dlouhodobá, může mít vážné zdravotní následky, varují lékaři.
V průzkumu, který se uskutečnil od loňského září do letošního března, uvedlo 24 procent dotázaných, že denně vypijí přes dva litry tekutin. Jeden a půl až dva litry vypije 33 procent oslovených, jeden až 1,5 litru 29 procent a půl až jeden litr tekutin 11 procent respondentů. Méně než půl litru denně vypijí dvě procenta lidí.
Odborníci na výživu tvrdí, že v horkých letních dnech je na žízeň nejlepší čistá voda nebo ovocná šťáva ředěná vodou. Nápoje by měly být neslazené či jen lehce slazené a neměly by být ledové.
Median v této souvislosti zjistil, že tábory zastánců a odpůrců například kvality vody z vodovodu jsou přibližně stejné. S názorem, že tato voda není příliš kvalitní, určitě a spíše souhlasilo 32,4 procenta dotázaných. Opačný názor vyslovilo 31,7 procenta. Třetina se nevyjádřila jednoznačně.
Zdravé tělo obsahuje asi 60 procent vody. Vodu ztrácí vylučováním a dýcháním, ztráty stoupají pocením. V horkém a vlhkém počasí může být výdej vody mnohonásobně vyšší. Člověk, který nepřijímá dostatek tekutin, je unavený a podává horší výkon. Je ohrožen tvorbou ledvinových kamenů. Při pětiprocentní ztrátě tekutin trpí závratěmi, nevolností a křečemi. Při větších ztrátách nastává úpal provázený horečkami a bolestí hlavy, uvádějí lékaři a odborníci na zdravou výživu.
Při průzkumu bylo dotázáno 7208 lidí ve věku 12 až 79 let.
Zdroj: ČTK