Přeskočit na obsah

Medapol vyhrál žalobu na neplatnost nájmu plzeňské polikliniky

Soutěž o pronájem městské polikliniky na Slovanech v Plzni se možná po třech letech vrátí na úplný začátek. Společnost Medapol Plus, která skončila v roce 2004 v tendru jako druhá, vyhrála žalobu na neplatnost soutěže. Okresní soud Plzeň-město rozhodl, že radnice měla při hledání nájemce postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek, a ne se řídit obchodním zákoníkem. Smlouvy uzavřené s vítězem, společností Městská poliklinika Plzeň, jsou tak neplatné. Rozsudek není pravomocný, Plzeň se s největší pravděpodobností odvolá, řekl v pátek právní zástupce města Ludvík Rösch.

O nájemci rozhodli v září 2004 plzeňští radní. Medapol skončil jako druhý, přestože městu nabídl za desetiletý pronájem o 11 milionů Kč více než konkurence. Radní rozhodnutí zdůvodnili tím, že nabídka Městské polikliniky byla po zhodnocení všech kritérií nejpřijatelnější. I když nenabízela nejvíce peněz, nabízela rozšíření služeb pro pacienty.

Medapol v žalobě uplatňoval tři námitky. Soud uznal hned první, že soutěž měla probíhat podle pravidel zákona o zadávání veřejných zakázek, a ne podle obchodního zákoníku. "V případě postupu podle obchodního zákoníku tam šlo o finanční plnění a způsob zadání, kdy si uchazeči mohli vysoutěžit libovolně zvolenou cenu," uvedl Jaroslav Zimmermann, šéf Medapolu, jenž měl polikliniku do prosince 2004 v nájmu. Upozornil dále na to, že vítězi zapsanému do obchodního rejstříku jen dva měsíce před soutěží chyběla praxe i požadované reference.

Podle Rösche mělo město v roce 2004 k dispozici různé rozbory jak postupovat. V případě polikliniky šlo o dvě smlouvy. Jedna se týkala pronájmu budovy, druhou byla smlouva o zajištění lékařských služeb. U nájemní smlouvy město přijalo stanovisko, že nepodléhá zákonu o veřejných zakázkách. "Při nájmu tečou peníze dovnitř, a nikoliv ven. Zákon o zadávání veřejných zakázek by měl především sledovat, když stát nebo město pouští peníze ven. Proto se radnice držela stanoviska, že to zákonu nepodléhá," uvedl Rösch.

U druhého typu smlouvy přijala Plzeň rozhodnutí, že jde pouze o příspěvek, kterým se uhrazuje ztráta související s provozem lékařské pohotovostní služby a pohotovostní lékárny. Nejde tak o cenu, kvůli níž by se měla vypisovat soutěž. Podle rozhodnutí soudu šlo sice o příspěvek, ale soutěž se měla konat. "Soud řekl, že obě smlouvy spolu úzce souvisejí, nelze oddělit jednu od druhé, a proto je uznal neplatnými," dodal Rösch. Městu doporučí odvolání, případně dovolání k Nejvyššímu soudu i možnost oslovit Ústavní soud. "Jde o precedens. Jsou oblasti, které se nedají soutěžit," dodal.

Pokud by rozhodnutí nabylo právní moci, vrátil by se stav "do bodu nula", který byl v roce 2004, kdy město hledalo nájemce. Radnice by musela znovu rozhodnout, co s poliklinikou udělá. "Může samozřejmě rozhodnout i tak, že ji prodá, neboť mezitím skončilo desetileté věcné břemeno, které na ní bylo," dodal advokát.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…