Manažeři VZP jezdili za peníze Hewlett-Packard do Alp. Firma od pojišťovny dostává zakázky
Výlety na ledovec s názvem ‚Vrcholová řešení‘ zmapovali reportéři nejméně od roku 2009. Ze svědectví jednotlivých manažerů však vyplývá, že zřejmě začaly mnohem dříve. Poslední písemně doložený zájezd byl v roce 2013.
Na prodloužený víkend zaměstnance VZP dovezli řidiči firmy Hewlett-Packard. Někteří manažeři se k výletům přiznali, někteří zapírali. Několik z nich tvrdilo, že šlo o školení. Jejich výpovědi o tom, jak například vypadala školicí místnost, se ale výrazně liší.
Otevřeně o výletech promluvil například současný šéf IT projektů Roman Rund. Ten dokonce přiznal, že se mohlo jednat o určitou formu korupce.
„Já říkám, že se na to dá takhle nahlížet. Ale já to nebral jako korupci, my jsme tam jezdili za konkrétním účelem – styl výjezdní porady,“ řekl Rund.
Na hory jezdila i současná ekonomická náměstkyně VZP Markéta Slavíková. Ta tvrdila, že se na to nepamatuje. Několik kolegů ale potvrdilo, že na akci byla. Dosvědčuje to i e-mailová korespondence, kterou má Radiožurnál k dispozici.
Zalyžovat si byl také ředitel regionální pobočky Praha Pavel Pivrnec, dnešní hlavní analytik IT projektů Martin Kreidl, bývalý náměstek ve VZP Tomáš Červinka nebo ředitel pojistného odboru a správy pohledávek Petr Nosek.
Zakázky za miliardy
Jen od roku 2008 až do současnosti získala firma Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba tři miliardy korun. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek, který byl ve funkci od roku 2012, Radiožurnálu řekl, že o výletech svých podřízených neví. Celou věc ale chce prý co nejrychleji prověřit. Nařídil proto mimořádný audit IT zakázek.
„Chci přesně vědět, kdo a jak se podílel na stanovování technických parametrů, i kdo byl zapojen do rozhodovacího procesu. Na základě výsledků auditu pak rozhodnu o dalších krocích,“ uvedl Kabátek.
Celá situace je podle právníka Daniela Holého ze sdružení Oživení velmi nestandardní.
„Poměr zadávaných zakázek formou jednacího řízení bez uveřejnění je velmi výrazný a není to obvyklé. V souvislosti s placením sportovních akcí hrozí nebezpečí střetu zájmů a možné podjatosti zadavatele v zadávacím řízení,“ podotýká Holý.
Vyjádří se HP?
Firma Hewlett-Packard se k celé záležitosti dosud nevyjádřila. Ředitel české pobočky americké firmy Jan Kameníček jen v e-mailu napsal, že se musí zeptat svých nadřízených, jestli může věc komentovat.
„Vzhledem k tomu, že v České republice bylo PR oddělení zrušeno, nemáme v zemi právo se vyjadřovat k jakýmkoliv mediálním kauzám. Vaše dotazy jsme poslali s popisem našeho včerejšího rozhovoru na EMEA PR (nadnárodní PR oddělení, pozn. red.), které udělá finální rozhodnutí, jestli můžeme v této věci vůbec komunikovat,“ napsal Kameníček.
Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard čelil podezření z možné korupce v Polsku a Rusku. Jeho bývalí manažeři údajně upláceli, aby získali zakázky na dodávky pro stát.
Zdroj: www.rozhlas.cz