Přeskočit na obsah

Mamograf ženy neláká

Na mamografické vyšetření prsu ve screeningovém programu přišlo jen 40 procent českých žen. Za tři roky vyšetření podstoupilo 785.000 žen, rakovinu mělo 3770, řekl člen komise ministerstva zdravotnictví pro screening nádorů prsu a přednosta Radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jan Daneš. Poznamenal, že v Británii nebo ve Švédsku, kde má toto vyšetření dlouholetou tradici a ženy jsou adresně zvány, je v mamografickém screeningu 80 procent žen.

Zdravotní pojišťovny v Česku hradí mamografii jednou za dva roky ženám od 45 do 69 let. Ředitel úseku zdravotní péče Všeobecné zdravotní pojišťovny Dalibor Štambera uvedl, že VZP se obrátí osobním dopisem na každou ženu, která nebyla dva roky na mamografu. Nabídne vyšetření i seniorkám nad 70 let, které si je dosud musely platit samy.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera plošné zvaní žen zpochybnil. Řekl, že zaměstnanecké pojišťovny zvou cíleně skupiny žen. Některé se zaměřují například na ženy od 40 let, jiné vyšetřují na mamografu ženy v rámci programu Zdravý podnik.

Předsedkyně Asociace mamodiagnostiků Miroslava Skovajsová řekla, že nejlepší léčbou rakoviny prsu je screening, 80 procent nálezů z mamografu je tak malých, že léčení se obejde pro pacientky bez ztráty prsu, někdy není nutná ani chemoterapie.

Upřesnila, že před zahájením screeningu bylo v ČR ročně 4500 nových případů, 2500 žen na rakovinu prsu zemřelo. Screening začal v roce 2003, loni bylo 6000 nových případů, zemřelo 2500 žen. To znamená, že více žen se vyléčilo. Prudký nárůst pacientek v prvním roce screeningu je podle Skovajsové pozitivní. Znamená, že byly zachyceny ženy s minimálním nádorem a jsou už vyléčeny ženy, které by za dva, tři roky přišly s rozsáhlým nádorem.

Mamografický screening šetří podle Skovajsové i peníze pojišťoven. Za jedno mamografické vyšetření zaplatí pojišťovna 600 korun. Za léčení malého nádoru prsu uhradí do 100.000 korun, za léčení rozsáhlého nádoru čtvrt milionu korun a více, vyčíslila lékařka.

Screeningové vyšetření provádí 56 akreditovaných center po celé republice. Nejvyšší účast žen na screeningu měly kraje Jihomoravský a Vysočina, kam přišla více než polovina žen sledované skupiny. Největší zájem o screening mají ženy v mladším věku, naproti tomu z žen nad šedesát přišla jen čtvrtina.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…