Přeskočit na obsah

Majitelé lékáren se s Rathem a Sobotkou shodli na změně marží

Majitelé lékáren se shodli s ministry zdravotnictví a financí Davidem Rathem a Bohuslavem Sobotkou na zásadní změně systému lékové přirážky. Doposud mají lékárny a distributoři z každého léku 29 procent. Systém by se ale měl změnit tak, že na nejlevnější léky stoupne marže na 33 procent a u nejdražších bude mezi šesti až deseti procenty.

"Jdeme cestou přechodu na degresivní marži, musíme upřesnit výpočty, aby bylo naprosto zřetelné, jak změna dopadne na jednotlivé druhy péče," řekl novinářům Sobotka.

Rath dodal, že jednání expertů nad výpočty bude příští čtvrtek. Následně v pátek či další týden by jejich shodu měli stvrdit oba ministři.

"Shodli jsme se, že kolem 33 procent bude horní hranice, a zlomový bod, kde se marže dostane pod současných 29 procent, bude mezi 800 až 850 korunami. Nejnižší marže na drahé léky bude mezi šesti až deseti procenty, to se ještě v příštím týdnu musí dojednat," upřesnil Rath.

Dnešní schůzky Grémia majitelů lékáren a Asociace provozovatelů lékáren s oběma ministry se neúčastnili zástupci České lékárnické komory. Jejich prezident Lubomír Chudoba odmítl s Rathem jednat, chce mluvit s premiérem Jiřím Paroubkem. Lékárníci se připojili k únorové demonstraci soukromých lékařů, kteří žádali Rathovo odvolání. Vadí jim, že jim od ledna snížil marži z 32 na 29 procent.

Chudoba řekl, že nemůže majitelům lékáren zakazovat, aby jednali s Rathem. Je ochoten zúčastnit se příští týden jednání o sestupné marži, pokud ho ministr Sobotka pozve. Chudoba připomněl, že komora je ze zákona účastníkem cenových jednání. Očekává proto, že ministr financí ho k jednání vyzve, jinak by podle něj obcházel zákon.

Lékárnická komora chce, aby marže na léky do 20 korun ceny stoupla na 50 procent a u drahých byla v řádu několika procent. Dnešní dohoda hovoří o 29 procentech u léků do 300 korun. K navrženým procentům uvedl, že je komoroví experti musejí teprve propočítat. "To se těžko porovnává, nechci říkat, co je lépe," řekl k dnešní dohodě.

Rath s návrhy lékárnické komory na výrazné navýšení marže u levných léků nesouhlasí, podle něj se její vedení chová extremisticky. "Pokud budou chtít jednat a hledat kompromis, nemáme jediný důvod, proč je k dalšímu jednání nepřizvat," řekl ministr.

Dušan Holečko z grémia dodal, že se snažili předkládat dnes takové návrhy, aby změna marže pomohla ekonomicky malým lékárnám a přitom neohrozila hospodaření zdravotních pojišťoven a velkých nemocnic, které z marže dotují provoz některých oddělení.

"Věřím, že se domluvíme, protože my bychom chtěli už pracovat a věnovat se pacientům, a ne neustále řešit problémy kolem obchodní přirážky," shrnul za majitele lékáren Holečko.

Uvedl, že grémium o všech krocích informuje lékárnickou komoru. "Věříme, že příští týden budeme moci informovat celou lékárnickou veřejnost, abychom situaci trošku zklidnili," řekl.

Česká lékárnická komora sdružuje na 7000 lékárníků, členství v profesní organizaci je pro ně povinné. Lékárníci, kteří vlastní jednu či více lékáren, jsou současně členy Grémia majitelů lékáren. Tato organizace má 500 členů. Asociace provozovatelů lékáren zastupuje pět největších řetězců, celkem 200 lékáren. V Česku je 2300 lékáren a zhruba 200 výdejen léků.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…