Přeskočit na obsah

Majitelé lékáren podali trestní oznámení

Zprávy o ziscích lékáren, které se objevily v souvislosti s rozhodnutím vlády o snížení obchodní přirážky na léky, považuje Grémium majitelů lékáren za dezinformace. Proto se rozhodlo podat trestní oznámení pro trestný čin pomluvy. Oznámení nemíří na konkrétní osobu či úřad. Z jeho textu ale vyplývá, že terčem má být ministerstvo zdravotnictví a jeho šéf David Rath. ČTK dnes o trestním oznámení informoval Jaroslav Polách z Grémia majitelů lékáren.

Vyhlášku ministerstva financí minulou středu schválila vláda. Povede k tomu, že na léky hrazené pojišťovnami budou moci lékárny a distributoři dát od 1. ledna společně obchodní přirážku pouze 29 procent, nikoli 32 jako nyní. Kabinet si od toho slibuje nižší ceny pro spotřebitele. Rath tehdy uvedl, že snížení doplatků pozitivně ohodnotí nízkopříjmové skupiny, důchodci a rodiny s dětmi. Nyní dostávají lékárny z léku, který stojí 100 korun, 32 korun, od 1. ledna jim zůstane 29 korun, upřesnil Rath.

Právě toto tvrzení považuje Grémium majitelů lékáren za dezinformaci. "Tímto nepravdivým tvrzením má být v očích veřejnosti odůvodněno rozhodnutí o snížení obchodní přirážky," uvedlo grémium v trestním oznámení. "Tyto dezinformace jsou přitom vědomě nepravdivé, neboť každému, kdo je oprávněn podílet se na řešení ekonomických podmínek ohledně regulovaných cen léčiv, musí být a je zřejmé, že skutečná situace ohledně příjmů z regulovaných cen léčiv je radikálně odlišná. Z textu šířené dezinformace se přitom jeví, že autorem této dezinformace by měl být ministr zdravotnictví," uvedlo grémium v oznámení.

Podle grémia dostává lékárna maximálně 20 korun z ceny léku ve výši 100 korun. Nyní dostávají lékárny z léku, který stojí 100 korun, od 17,50 do 19 korun a distributoři tři až čtyři koruny. Procenta se počítají ze 100 korun plus 32 koruny přirážky plus pět procent DPH.

Plošné snížení obchodní přirážky o tři procenta vede podle grémia ke snížení příjmu lékárny z výdeje léků nejméně o deset procent. "To pro ty veřejné lékárny, které jsou již nyní v krizi, znamená akutní hrozbu likvidace, zejména v menších městech a obcích," varovalo v trestním oznámení grémium.

"Nepravdivé tvrzení o příjmech lékáren z výdeje léčiv ve svém důsledku vede jen k poškození dobrého jména a vážnosti jednotlivých veřejných lékáren u občanů a má před veřejností odůvodnit ekonomické restrikce proti lékárnám vedoucí až k hrozbě jejich likvidace, a to bez jakéhokoli rozumného ekonomického zdůvodnění," uvedlo dále grémium.

Výší obchodní přirážky se drží české lékárny v dolní části žebříčku 20 vybraných zemí EU, u kterých ceny porovnávala Česká lékařská komora. Nižší přirážku mají lékárny v Itálii, Portugalsku, Švédsku, Lotyšsku, Estonsku a na Slovensku. Žebříček vede s téměř 34 procenty Polsko a mezi starými zeměmi Lucembursko s Německem, kde se marže blíží 32 procentům.

Ministr Rath již čelí několik trestním oznámením, a to kvůli jeho výrokům, v nichž mimo jiné nařkl politiky z ODS z toho, že využívali peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny pro výrobu vlastních odborných a propagačních materiálů. Kdyby Rath soudy prohrál, hrozí mu, že bude platit odškodnění v řádu milionů korun. Rath se ale soudů nebojí a je připraven se hájit, protože svá tvrzení považuje za pravdivá.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…