Majitele lékáren čeká přelomový rok
Poslední listopadový víkend, konkrétně 29. 11., se v Praze konala 19. valná hromada Grémia majitelů lékáren (GML). Na pořadu jednání byla kromě standardních procedurálních otázek také volba nového vedení a kontrolních orgánů. Dosavadní předseda Mgr. Marek Hampel ve své zprávě o činnosti označil rok 2014 za vpravdě přelomový, protože v letních měsících došlo v legislativní oblasti k podstatné změně, která začne platit od nového roku. Dalším rysem současnosti je stále zřetelnější trend ke koncentraci vlastnictví veřejných lékáren pod kapitálově silné skupiny, přičemž u těchto skupin nadále převažuje orientace na marketingové pobídky.
Za velmi devastující označil Mgr. Hampel ve svém projevu trvalé snižování příjmů od zdravotních pojišťoven způsobené revizní činnosti SÚKL a rozšiřováním seznamu preskripčně vázaných léčiv na tzv. pozitivních listech zdravotních pojišťoven. Veřejné lékárny na malých městech a vesnicích jsou tak vystaveny silným ekonomickým tlakům, na které velmi obtížně reagují. Adekvátně není řešena aktuální otázka zastavení propadu v příjmech veřejných lékáren od zdravotních pojišťoven, od nového roku bude zrušen regulační poplatek za recept a ještě se mění sazba DPH u léků o pět procentních bodů směrem dolů. Naproti tomu se v naší legislativě poprvé objevil farmaceut jako nositel zdravotního výkonu. V této souvislosti je velmi aktuální otázka ekonomiky provozování veřejných lékáren po zrušení regulačního poplatku za recept.
Grémium majitelů lékáren v této oblasti podporovalo řešení spočívající v zavedení tzv. dispenzačního poplatku za výdej léků na recept. Tento návrh úpravy legislativy je ve finální fázi, kdy se zapracovávají připomínky k tzv. úhradové vyhlášce a k Seznamu výkonů. Lékárny tak budou moci poprvé v historii vykazovat za svoji odbornou práci s pacientem výkony zdravotní lékárenské služby a také administrativní náklady spojené s pořizováním receptů pro zdravotní pojišťovny. Na druhou stranu vzhledem k rychlosti schvalování těchto změn již nemohlo dojít ke klasickému dohodovacímu řízení mezi poskytovateli zdravotních služeb, které zastupuje právě Grémium majitelů lékáren, a zdravotními pojišťovnami, protože zákon o veřejném zdravotním pojištění předpokládá pevně stanovené lhůty pro projednání. To se bohužel v letošním roce nestalo a může to být předmětem i soudních sporů. Za velmi spornou považuje Mgr. Hampel otázku nastavení tzv. referenčních období pro lékárny, protože lékárna jako taková na rozdíl od lékařů nemůže recepty předepisovat, a tedy nemá nástroje k tomu, aby ovlivnila počet realizovaných výdajů za rok. Tento bod se také stane, pokud bude v úhradové vyhlášce, předmětem značné kritiky ze strany majitelů lékáren. Každý majitel lékárny by si tak měl uvědomit, že otázka poskytování služeb je nutně spojena s otázkou smluvního vztahu se zdravotní pojišťovnou. Hampel tuto věc označil za určitým způsobem definované vazalství ze strany zdravotních pojišťoven, protože lékárny bez smluvního vztahu nemohou vykazovat tzv. dispenzační poplatek za vydání léků na recept.
Jen okrajově Mgr. Hampel zmínil otázku návrhu řešení tzv. pozitivních listů a jejich zákonného ukotvení v naší legislativě. Také stále čekáme na faktické řešení vedoucí k zajištění dostatku léků pro naše pacienty, tedy vyřešení problému s reexporty. Za velmi alarmující Mgr. Hampel také označil posilující trend v omezování dodávek některých léků do lékáren a nastavení tzv. DTP kanálů od výrobců jen přes konkrétního distributora.
V další části valné hromady proběhla volba vedení a kontrolních orgánů. Do čela GML byl opět zvolen Mgr. Marek Hampel a na další dva roky se ujal funkce předsedy. Ve svém krátkém projevu poděkoval za důvěru, které se mu dostalo po letech práce pro GML, a slíbil prosazení požadavků v řádném dohodovacím řízení v příštím roce. Připomněl všem majitelům, že v roce 2015 končí smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, a vyzval majitele veřejných lékáren, aby tuto situaci řešili vstupem do GML, které fakticky prosazuje zájmy smluvních poskytovatelů zdravotních služeb. V souvislosti se změnou zákona tedy role Grémia majitelů lékáren bude nejen v rámci dohodovacího řízení při tvorbě tzv. úhradové vyhlášky důležitá, a proto by se každý majitel měl rozhodnout ke vstupu a posílit tak organizaci, která hájí také jeho zájmy. Lze tedy konstatovat, že následující rok bude pro majitele lékáren přelomový.
Zdroj: Medical Tribune