Přeskočit na obsah

MAFS: Velcí výrobci léků investovali v ČR jednu miliardu korun

Velcí výrobci léků sdružení v Mezinárodní asociaci farmaceutických společností (MAFS) vloni investovali v českých klinických pracovištích zhruba jednu miliardu korun. Převážně klinicky zkouší nové léky, investice do výzkumných laboratoří však Česko navzdory vysoce kvalifikované síle dosud ale nepřilákalo, míní výkonná ředitelka MAFS Jana Mikotová.

Čeští výzkumníci a lékaři se ale stávají součástí světových vědeckých týmů a podílejí se na jejich výzkumech, upřesnila Mikotová na dnešním setkání odborníků s novináři, které bylo věnováno inovacím ve farmaceutickém průmyslu. Experti také zmínili úspěchy týmu profesora Antonína Holého z Akademie věd, který předal USA výrobu léku na HIV/AIDS a hepatitidu B.

Podle Mikotové jsou ale výdaje na základní výzkum jen zlomkem nákladů na klinické testování. Dotáhnout výzkum až do úspěšné registrace léku může stát podle ekonoma Miroslava Zámečníka až 900 milionů eur (přes 25 miliard korun), na což v Česku podle něj nikdo nemá peníze. "Sedm z deseti léků nezaplatí ani náklady na výzkum a vývoj," dodal. Přesto odborníci považují farmacii za perspektivní obor. Podle Mikotové chybí účinná léčba na tři čtvrtiny dosud známých nemocí.

"V Evropě je farmaceutický průmysl druhým největším odvětvím průmyslu a druhým investorem v oblasti výzkumu a vývoje," popisovala Mikotová. Podle Zámečníka ale řeší evropské země těžké dilema. "Na jedné straně je láká vysoká přidaná hodnota generovaná výrobci originálních léčiv, na druhé straně představují rychle rostoucí výdaje na léky značnou zátěž pro veřejné rozpočty," vysvětlil.

Ze srovnatelných evropských zemí podle něj vzkvétá výroba léků zejména v Irsku. Mezi postkomunistickými zeměmi si vede nejlépe Slovinsko, Chorvatsko a Maďarsko, kde je význam farmaceutického průmyslu násobně vyšší než v Česku, konstatoval Zámečník.

Přestože Evropa zůstává největším světovým výrobcem, dohánějí ji Spojené státy. Zatímco mezi lety 1990 a 2002 vzrostly investice v USA čtyřnásobně, v Evropě pouze o dvaapůlnásobek. Sídlo za oceánem má také šest z deseti největších společností, dodala výkonná ředitelka MAFS. V USA podle ní firmy narážejí na méně regulací a administrativních překážek při uvádění léků na trh a větší vládní podporu inovacím.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…