Maďarský premiér se zbavuje ministryně zdravotnictví i reformy
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, čelící po prohře v referendu o poplatcích ve zdravotnictví a školství tlaku od své socialistické strany na změnu reformní politiky, vyzval ministryni zdravotnictví Ágnes Horváthovou k odchodu ze své vlády. Přislíbil také zmírnit nepopulární reformy ve zdravotnictví.
Koaliční partneři, svobodní demokraté, v první reakci naopak ocenili "skvělou práci" své ministryně. O situaci by měli jednat v pondělí a úterý. Nedávno už několikrát pohrozili odchodem z koalice, pokud by se socialisté zřekli dalších reforem, které mají snížit rozpočtové výdaje.
"Podpora společnosti pro reformu zdravotnictví se zmenšila tak citelně, že ji lze znovu získat jedině s novým ministrem," prohlásil Gyurcsány. Jeho slova sklidila na stranické konferenci bouřlivé ovace téměř 2500 delegátů.
Svobodným demokratům premiér vzkázal, že "koaliční dohoda není písmo svaté" a že po dvou letech u moci je třeba ji částečně pozměnit.
"Reformy ve zdravotnictví sice jsou nevyhnutelné, ale to nestačí. Je třeba také to, aby lidé pochopili, co se děje," zdůraznil a dodal, že "momentálně pokrok prohrává ve střetu se sociální demagogií" pravicové opozice.
Vláda utrpěla 9. března bolestnou porážku v referendu o zrušení nepopulárních poplatků ve zdravotnictví a školného, které vyvolala pravicová opozice. Opoziční návrhy v plebiscitu podpořil i téměř milion dosavadních socialistických voličů. Parlament krátce poté odhlasoval zrušení příspěvků u lékaře a za hospitalizaci, které se platily od počátku letošního roku.
Socialisté a svobodní demokraté v minulosti často vedli pře o podobu zdravotní reformy, jejíž klíčovou částí má být vpuštění soukromého kapitálu do zdravotního pojištění.
v Svobodní demokraté disponují 20 z 386 křesel v maďarském parlamentu, kde socialistických poslanců je 190.
V roce 2006 byl maďarský rozpočtový schodek ve výši 9,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) nejvyšší v Evropské unii. Díky povolebnímu zvýšení daní a seškrtání dotací se deficit rychle zmenšoval a vláda pro příští rok počítala s poklesem schodku na 3,2 procenta HDP. Nyní se však investoři obávají, aby se socialisté opět nevrátili ke své rozhazovačné politice jako před volbami v roce 2006.
Zdroj: ČTK