Maďarský parlament schválil kontroverzní zdravotní reformu
Většinu vlakových spojů v Maďarsku dnes postihla časově neomezená stávka, kterou ráno zahájili železničáři na protest proti vládnímu záměru částečně privatizovat fondy zdravotního pojištění. Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly nefunguje ani vlakové spojení do České republiky, vlaky začínají a končí na Slovensku. Do protestu se zapojili i zaměstnanci jiných profesí, ale maďarský parlament přesto kontroverzní reformu pojištění schválil.
Stávka byla vyhlášena kvůli reformě zdravotnictví, která má rozdělit státní zdravotní pojištění na 22 regionálních center, z nichž v každém může soukromý kapitál získat až 49 procent. Vládní koalice vedená socialisty to zdůvodňuje potřebou snížit zadluženost systému zdravotního pojištění. K protestu se formou varovných několikahodinových stávek připojilo i 10.000 učitelů, zaměstnanců nemocnic a zemědělců, ale také pracovníci budapešťského letiště.
Přestože plán na reformu pojištění ohrožoval nesouhlas některých vládních poslanců, reformu parlament nakonec schválil. Pro hlasovalo 204 zastupitelů v 386členném Národním shromáždění, informovala agentura MTI.
Dopoledne vyjelo jen 45 procent vlaků, oznámilo vedení maďarské železniční společnosti MÁV. Odborový svaz Liga, který k zastavení práce vyzval, upřesnil, že do stávky se zapojilo kolem 3500 strojvedoucích.
Vlaky, které jezdí mezi Českem a Budapeští, kvůli stávce maďarských železničářů končily jízdu už na Slovensku. Například rychlíky Pannonia na trase Praha-Budapešť-Bukurešť a zpět jely jen z Prahy do Bratislavy a zpět. Také vlaky InterCity Moravia mají být na trase Bohumín-Budapešť zkráceny jen do Štúrova, kde se obrátí na zpáteční cestu.
"Naštěstí ve Štúrovu je velké seřadiště s dostatečnou kapacitou, takže vlaky by měly jet bez problémů," řekl Kubala. Ve Štúrovu mimořádně končí a začínají i další spoje, které jedou za normálních okolností až do Budapešti. Jde o vlaky EuroCity Hungaria, Jan Jesenius, Jaroslav Hašek a také noční vlaky vyšší kategorie EN Galileo Galilei.
Železničáři v Maďarsku stávkovali již 7. listopadu. Mezinárodní vlaky do ČR zpozdily také nedávné po sobě jdoucí stávky strojvůdců v Německu.
Maďarské odbory se obávají, že částečná privatizace systému zdravotního pojištění zpochybní poskytování kvalitní lékařské péče chudým obyvatelům. Vláda ujišťuje, že základní lékařská služba bude zaručena všem, a tvrdí, že reforma je podmínkou pro přežití systému a pro možné nové investice do něj. Opozice však slibuje, že by to dokázala při zachování zcela státní povahy zdravotního pojištění.
Zdroj: ČTK