Maďarské nemocnice se připravují na nouzový stav kvůli lékařům
Napsala to dnes agentura MTI s odvoláním na deník Magyar Nemzet.
Maďarská státní zdravotní služba ANTSZ vyzvala nemocnice, aby vypracovaly akční plány s přehledem, jak taková situace ovlivní jejich operační provoz.
Předseda sdružení nemocnic Jenö Rácz listu řekl, že nemocnice hodlají omezovat své služby postupně, v první fázi budou jen odmítat nenaléhavé případy. Pokud se situace bude dále zhoršovat, budou poskytovat jen první pomoc a léčení dětem a pacientům s rakovinou.
Podle nejhoršího scénáře by pak nemocnice musely zjednodušit provoz na minimum a poskytovat jen první pomoc nejakutnějším případům.
Rácz zdůraznil, že všechny tyto kroky budou podléhat schválení příslušných státních orgánů. Vyjádřil přesvědčení, že k nouzové situaci nedojde a jednání s lékaři dospěje ke kompromisu.
Nároky lékařů na zvýšení platů zastupují dvě organizace. Asociace domácích lékařů vedená Magorem Pappem již v listopadu oznámila, že dostala od 2300 svých členů podepsaný formulář s výpovědí, které má hromadně podat, pokud jednání s vládou neuspějí. Souběžnou kampaň vede Sdružení maďarských lékařů, které již shromáždilo od 1000 lékařů prohlášení, jímž odmítají vykonávat přesčasové služby.
Ve slovenském zdravotnictví trvala podobná krize na přelomu listopadu a prosince asi týden, když stáhnout výpovědi odmítlo na 1200 lékařů.
Vláda vyhlásila nouzový stav v 16 nejvíce postižených nemocnicích, čímž odložila platnost výpovědí. Mnoho zdravotníků však nařízení ignorovalo a nechali si napsat neschopenku. Nemocnice pak fungovaly v omezeném režimu a poskytovaly pouze akutní zdravotní péči.
Na pomoc byly z Česka vyslány tři desítky vojenských lékařů, kteří za dobu působení na Slovensku provedli 91 urgentních výkonů.
Akce nakonec skončila kompromisní dohodou mezi vládou a lékaři.
Obdobná hrozba masovými výpověďmi lékařů v Česku skončila o něco dříve kompromisem ještě před svým uskutečněním, když česká vláda doktorům ve většině požadavků ustoupila.
-------
zdroj: ik
ČTK
Zdroj: ČTK