Lyžaři by měli mít přilby a chrániče, umět poskytnout první pomoc
Ročně utrpí lidé na českých horách zhruba 6000 úrazů, nejčastěji jsou to natažené nebo přetržené vazy v kolenním kloubu, zlomeniny rukou a nohou, zranění ramene a různé pohmožděniny.
Zvláště nebezpečné jsou úrazy páteře a hlavy, nejhorší zranění jsou po vzájemných srážkách lyžařů. Za drtivou většinou úrazů stojí neohleduplnost a nezvládnutá rychlost či způsob jízdy.
"Helma chrání nejen před lehkými úrazy, ale i před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život, nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků," řekla.
Doporučila přibalit na hory také páteřní pás, ať už jde o sjezdového lyžaře či snowboardistu. Chránit by se měla také kolena, vyplatí se to zejména při snowboardingu, kdy se mohou při prudkém pádu přetrhnout kolenní vazy. K rizikovým partiím patří i ramenní klouby a předloktí.
Úrazů na sjezdovkách podle primářky přibývá proto, že lyžařů je stále víc. Paradoxně je příčinou i lepší vybavení, které umožňuje jezdit větší rychlostí. Lyžaři se pohybují rychlostí někdy až 80 kilometrů za hodinu, jakýkoli náraz a následek úrazu jsou pak vážné.
Pokud se stane při lyžování nehoda, je třeba co nejrychleji zavolat horskou službu nebo záchranku a poskytnout první pomoc. Pokud je jasné, že páteř je nezraněna a pacient není v bezvědomí, je nutné dostat zraněného rychle ze sjezdovky. "Pokud máte podezření na zlomeninu či poškození vazivových tkání kloubů končetin, snažte se minimalizovat bolest zraněného jejím znehybněním. Ruku můžete zavěsit do šály, nohu fixovat k druhé končetině u kotníků a nad kolenem," dodala Tomanová.
ČTK
Zdroj: ČTK