Přeskočit na obsah

Lůžka z Linetu se budou vyrábět v Súdánu

Zdravotní lůžka společnosti Linet ze Želevčic u Slaného začne od září vyrábět súdánská státní společnost GIAD. Linet, jeden z pěti největších světových výrobců nemocničních postelí, jí dodá linku, díly k montáži lůžek nižší třídy a licenci na jejich výrobu, informoval obchodní ředitel Linetu Jan Horák.
V Súdánu je velká poptávka po nemocničních postelích především kvůli přetrvávajícím nepokojům na jihozápadě země. "Firma GIAD nestačila pokrýt zájem nemocnic. Súdánci od nás proto odkoupili starší, dnes už nepoužívanou montážní linku, vhodnou pro efektivní výrobu lůžek nižší třídy, o něž je na súdánském trhu enormní zájem,“ uvedl Horák. Linet se Súdánci o projektu jednal přes dva roky, jeho hodnota by měla jen letos dosáhnout 28 milionů korun.
Součástí dohody Linetu a firmy GIAD, která v licenci vyrábí také například automobily Hyundai nebo nákladní vozy Renault, je rovněž pilotní dodávka 1100 sad dílů pro montáž mechanických lůžek Calma a Terra včetně spojovacího materiálu. Know-how dodají Súdáncům technici z Linetu, kteří budou v září dohlížet na zahájení výroby. GIAD se na základě tohoto kontraktu navíc stane distributorem Linetu v Súdánu a bude na súdánský trh dodávat i lůžka nejvyšší kategorie pro intenzivní péči.
Licenčně vyráběná lůžka se budou zatím v Súdánu prodávat pod značkou místní firmy. "Pokud se spolupráce osvědčí a lůžka dosáhnou našich kvalitativních parametrů, bude je GIAD smět nabízet pod obchodními názvy Linetu, tedy Calma a Terra,“ uvedl Horák. Licenční výrobou ale plány Linetu v Súdánu nekončí. Podle Horáka se brzy osamostatní zdravotnické divize GIADu, přičemž Súdánci projevili zájem o kapitálový vstup Linetu do této nové firmy. Ten by Linetu přinesl možnost přímé expanze i do sousedních zemí včetně Egypta.
Prosadit se na africkém kontinentu je ale podle Horáka pro evropské investory stále obtížnější. V Súdánu, ale i v dalších zemích Afriky, je majoritním investorem expandující Čína. Čínská konkurence měla zájem i o výrobu lůžek v GIADu, ten se přes výhodnější cenu nakonec rozhodl pro partnerství s Linetem. "Súdánce, kteří nevnímají Linet jako firmu z Česka, nýbrž z Evropy, přesvědčila návštěva našeho závodu v České republice,“ uvedl Horák. "Vůči Číňanům je totiž Linet stále o krok napřed, hlavně díky vlastnímu vývoji,“ dodal.
Linet se za 16 let své existence stal jedním z pěti největších světových výrobců nemocničních postelí. Zhruba 83 procent produkce vyváží do osmi desítek zemí všech kontinentů. Ročně vyrobí 33.000 lůžek v cenách od 20.000 korun do dvou milionů za kus. Společnost vlastní tři desítky patentovaných a chráněných řešení postelí.
Linet loni utržil 1,66 miliardy korun, na čemž se 86 procenty podílel právě export. Společnost například dodala do Venezuely 5000 lůžek za 250 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…