Ludvík dá lékařům 150 milionů na eRecepty
O penězích na podporu ePreskripce hovořil ministr zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA, v Otázkách Václava Moravce. Prezident ČLK MUDr. Milan Kubek označil eRecepty za buzeraci, která vyžene stovky lékařů v seniorním věku z jejich praxí.
„Musím říct jednu důležitou větu, která tady zazní asi poprvé, byť si nemyslím, že 4000 korun, které to má stát ročně jednotlivého lékaře, by kohokoli zruinovalo. Přesto připravujeme v úhradové vyhlášce úhradu těchto nákladů, to znamená, že každý za jednu každou položku v elektronickém receptu dostane dotaci, která bude vypadat asi 1,70 Kč za jednu, což bude ročně stát asi 150 milionů korun, ale mělo by mu to pokrýt náklady, které bude mít se zavedením elektronického receptu,“ řekl ministr.
Prezident ČLK finanční příspěvek pro lékaře uvítal, zásadní problém ale vidí v tom, že eRecepty budou povinné. Zasáhne to podle něj nepříznivě především starší lékaře, kteří nepracují s internetem. Na jejich práci přitom je zdravotnictví závislé stále víc – před 15 lety bylo mezi pracujícími lékaři deset procent starších 60 let, v současnosti je to čtvrtina.
„Máme kolegy, kterým je 75 let a stát dělá vše pro to, aby je vyhnal ze zdravotnictví. Jsou to takové buzerace, jako že od ledna příštího roku bude povinný elektronický recept, tak tím vyženeme seniory, kteří nepoužívají počítač. Je to také povinnost elektronické evidence tržeb, proč má mít EET lékař, který má příjem ze zdravotního pojištění a marginálně vystaví občas někomu potvrzení na řidičský nebo zbrojní průkaz. To jsou další administrativní rány, které na ty lékaře dopadají. Není to tedy jenom o platech,“ shrnul dr. Kubek.
„Nevím, jestli někoho vyženu tím, že přestane psát na psacím stroji a konečně přejde na počítač, tomu nerozumím. V dnešní době budeme říkat, že elektronický recept je buzerace, v době, kdy mají všichni připojení k internetu,“ ohradil se ministr. Připomněl, že elektronický recept je v zákoně od roku 2013, všichni měli šanci pět let se na to připravit. „Je to pro zvýšení bezpečnosti pacientů, protože lékař, jakmile začne předepisovat elektronicky, uvidí, jaké všechny recepty už pacient má předepsány. Uvidí jeho medikaci, bude moci reagovat na to, aby se nepřeléčovalo,“ řekl ministr.
Podle dat SÚKL bylo od roku 2013 do února 2017 v Česku vystaveno téměř 5,5 milionu eReceptů, počty zapojených lékařů stouply z 2 549 na 5 766 a počet zapojených zdravotnických zařízení z 337 na 782.
Oba účastníci debaty se pak dostali do sporu o to, zda bude fungovat lékový záznam pacienta, což s eRecepty souvisí. Zatímco ministr je přesvědčen, že fungovat bude, prezident ČLK tvrdí, že fungovat nebude. I kdyby ale fungoval, slova o buzeraci MUDr. Kubek měnit nehodlá, protože občan, pacient má nárok dostat svůj lék. „A ten by měl dostat bez toho, že pošle, nebo nechá povinně poslat svá citlivá osobní data do nějakého centrálního úložiště elektronických receptů, kde budou v jednom balíčku dostupná všem hackerům,“ varoval.
Odpor komory k elektronickým receptům a lékovému záznamu pacienta pramení podle kritiků nikoli z ochrany práv pacientů, ale z toho, že lékaři nechtějí, aby někdo viděl do jejich předepisování. Řada jich přiznává, že postup léčby, a tedy i použití léků, je jejich know-how, o které se dělit nechtějí.
Podle ministra by měli lékaři komunikovat na internetu zcela běžně, už jenom proto, aby se dozvěděli o nových lécích, jejich účincích a možných interakcích. Prezident ČLK se ohradil, že to, že někdo nemá internet, neznamená, že nečte nic o lécích, jsou knihy, odborné časopisy.
ČLK prosazuje systém eReceptů jen jako dobrovolný, kompenzaci zvýšených nákladů vítá, ale musí být zachována možnost, aby lékař, který nebude připojený na internet, mohl vystavit běžný recept. Musí být také zachována možnost, aby pacient, který si nepřeje, aby se citlivé údaje o jeho zdravotním stavu někde shromažďovaly, dostal svůj lék. „Stát dává nějakou povinnost a lidí se neptá, pacientů ani lékařů. Tady se utratily stovky milionů korun a hledá se zoufalé zdůvodnění, proč se ty peníze utratily. Kdyby systém přinášel přidanou hodnotu, tak ti lidé nejsou hlupáci, proč většina lékařů, a tu možnost mají dobrovolně, proč ho nepoužívá? Protože jim žádnou přidanou hodnotu nepřináší,“ shrnul dr. Kubek.
Ministr poukázal na to, že už dnes musejí lékaři předávat všechna data zdravotní pojišťovně elektronicky, data předávají elektronicky také ÚZISu. „Takže jinými slovy, jestliže lékař dnes není připojen k internetu, ale používá počítač, tak citlivé údaje pacientů dává někomu jinému, aby je zpracoval, aby je mohl pojišťovně poslat. A to je daleko větší průšvih a riziko,“ řekl ministr a připomněl, že když se prodávají praxe, což ČLK propaguje, tak se prodává kompletní kartotéka pacientů, včetně jejich citlivých údajů. „Ptá se mě někdo, když mé citlivé údaje praktik prodá někomu jinému?“ řekl a zopakoval, že od povinnosti elektronických receptů rozhodně ustupovat nebude.
Na rozdíl od prezidenta ČLK eRecepty předseda ČLS JEP profesor MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, podporuje. Považuje je za zásadní krok vpřed, např. kvůli bezpečnosti pacientů a usnadnění práce lékařům. Je proto podle něj s podivem, jak se lobbistům daří věc torpedovat. „Naštěstí se pravděpodobně stane to, že zavedení e-preskripce se časově propojí s elektronickou evidencí tržeb v ordinacích, a to odstraní problematický argument, že lékaři nemají připojení k internetu. Těch, kdo ho nemají, je zřejmě hodně pod pět procent,“ řekl MT profesor.
Ředitel SÚKL PharmDr. Zdeněk Blahuta doplnil, že elektronizace je realitou všedního života, proto je zcela logické, že stále více proniká do zdravotnictví a stává se jeho přirozenou součástí. Za nejlepší cestu považuje připravovat, realizovat a uvádět do praxe jednotlivé funkční bloky. V tomto duchu vzniká také nový systém eRecept – jedná se o modulový systém, do kterého bude možné, dle případných legislativních změn, přidávat nové utility. „Používání elektronické preskripce v praxi bylo zahájeno již v roce 2011 a až doposud bylo tímto způsobem vystaveno téměř šest milionů eReceptů. Nebýt nepřirozeně budované závislosti na některých vybraných subjektech, mohla být elektronická preskripce o hodně dál,“ řekl MT ředitel Blahuta.
Pod „zapojenými lékaři“ si lze představit všechny lékaře, kteří měli v daném období možnost eRecepty vystavovat.
*V období 2015 (listopad a prosinec) a 2016 (leden až březen) nebylo možné eRecept používat
Zdroj: MT