Přeskočit na obsah

Loni přibylo lidí závislých na tvrdých drogách

Nejrozšířenější tvrdou drogou je v Česku stále pervitin, v loňském roce však stoupl počet uživatelů opiátů. Odborníci nárůst přičítají většímu rozsahu zneužívání subutexu - léku, který se používá jako náhrada za heroin při léčbě závislostí. Na pervitinu bylo podle odhadů závislých asi 20 500 osob, na opiátech asi 11.300. Vyplývá to z výroční zprávy o situaci ve věcech drog v roce 2005, kterou dnes vyslechla vláda. Počet těžce závislých na drogách se vloni zvýšil o téměř 2000.

Vedoucí Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík odhaduje, že subutex injekčně užívá asi pětina uživatelů opiátů. Lék, který zmírňuje abstinenční příznaky, by se měl polykat. Když se však vstříkne do žíly, má podobné účinky jako heroin. Od počátku příštího roku bude ale podle Mravčíka spuštěn registr pacientů v substituční léčbě subutexem. "Pravděpodobnost toho, že si ho jedna osoba nechá předepsat od dvou lékařů, bude minimální," řekl Mravčík.

Vloni také mírně stoupl počet těch, kteří berou pervitin. Zpráva to přičítá jeho rozšíření do klubů menších měst. Ve většině krajů převládají problémoví uživatele této typicky české drogy, jedinou výjimkou z tohoto pravidla je Praha. V hlavním městě, které zároveň vede v celkových statistikách, vévodí opiáty. Větší počet závislých na tvrdých drogách zaznamenali experti i v Karlovarském a Ústeckém kraji. Poprvé od počátku 90. let vloni klesl počet odsouzených za drogové trestné činy.

Zneužívání subutexu není novým fenoménem, nevládní organizace před ním varují již několik let. V Česku byl registrován v roce 2000. Již loňská zpráva českého Národního monitorovacího centra upozorňovala na to, že v Praze a v severních Čechách mohou nelegální uživatelé této látky převyšovat uživatele heroinu. Na černém trhu vyjde podle Mravčíka pětkrát až desetkrát levněji než heroin. Většina uživatelů má zkušenost s oběma látkami, často je také kombinují, dodal odborník na léčbu závislostí Michal Miovský.

Mravčík předpokládá, že neexistuje organizovaná distribuce subutexu. Česko se s tímto problémem nepotýká samo. V Evropské unii se používá v 17 státech, zneužití registrovali ve 12 z nich. Největší problémy podle loňské zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti způsobuje ve Francii a Finsku.

Od příštího roku by měla být v Česku registrována další léková náhrada - subuxon. Na rozdíl od subutexu ji lze hůře zneužít, při injekčním podání se u ní totiž účinek nedostaví. Podle Mravčíka se však subutex bude dále předepisován určitým skupinám pacientů.

Kvůli závislosti na drogách vloni podle zprávy vyhledalo léčbu přes 8500 osob, z toho více než polovina poprvé. Stále vysoký byl mezi nimi podíl těch, kteří si drogy aplikují do žil. Zvýšil se také průměrný věk závislých a ubylo problémových uživatelů mladších 19 let.

Vloni také výrazně stoupl počet vyměněných injekčních stříkaček. Celkově jich centra vyměnila téměř 3,3 milionu, což je proti předchozímu roku nárůst o více než milion. Z veřejných rozpočtů bylo na programy protidrogové politiky vydáno celkem 401 milionů korun, o 44 milionů více než v roce 2004.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…