Přeskočit na obsah

LOK vyzval vládu k zastavení reforem a odboráře k protestům

Předsednictvo Lékařského odborového klubu (LOK) vyzvalo vládu k zastavení reformy zdravotnictví ministra Tomáše Julínka (ODS), který chce zdravotní pojišťovny a univerzitní nemocnice převést na akciové společnosti. Odbory ji považují za rizikovou pro občany a nazývají ji "velkou zdravotnickou loupeží". Stejnou výzvu adresovalo ve čtvrtek vládě představenstvo České lékařské komory (ČLK). Předseda LOK Martin Engel ČTK řekl, že také vyzvali lékaře, aby podpořili 24.června jednodenní výstražné omezení provozu ve zdravotnických zařízeních.

"V nemocnicích, kde se lékaři ke stávce připojí, bude zajištěna akutní péče. Občané se nemusejí obávat, že by nebyli ošetřeni," ujistil Engel. Konkrétní podoba stávky se bude v jednotlivých zařízeních lišit. Protest začne ráno a vyvrcholí po 13:00, na kdy Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyhlásila hodinovou výstražnou stávku proti vládním reformám, jejichž důsledkem je podle odborů výrazné zdražování.

Odbory před převodem zdravotních pojišťoven a budoucích univerzitních nemocnic na akciové společnosti varují. Je to podle nich cesta k rozkradení stamiliardových majetků ve zdravotnictví. Záruku "neprivatizace" požadují univerzity jako budoucí spoluakcionáři univerzitních nemocnic. Kritika vzniku akciovek zaznívá i v rámci koalice, lidovci a zelení prosadili do usnesení vlády, že privatizovat se nebude. Proti reformě vystupují opoziční ČSSD i KSČM.

"Vyzýváme vládu ČR, poslance a senátory, aby s okamžitou platností pozastavili přijetí takzvaných reformních zákonů a jejich silové prosazování bez celospolečenské a odborné diskuse. Vyzýváme politiky, aby neprodleně zahájili celospolečenskou diskusi směřující k nalezení takových změn v resortu zdravotnictví, které jsou nezbytné, prospěšné a celospolečensky přijatelné," uvádí se v prohlášení, jež ČTK obdržela.

Protest proti reformě zastřešují ČMKOS a Asociace samostatných odborů. V prohlášení předsednictva LOK se uvádí, že protest není namířen proti zaměstnavatelům a v případě zdravotníků ani proti pacientům. Pacientské svazy protest podporují.

Podle předsednictva LOK varovaly před českou reformou i významné zahraniční instituce, jako OECD, Světová banka či Evropská federace lékařů zaměstnanců (FEMS). Evropští lékaři dokonce označili reformu za nevyzkoušený experiment, který odporuje evropským tradicím zajišťování zdravotní péče na solidárním principu.

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Odborářský předák a senátor ČSSD Milan Štěch bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.

ČMKOS byla již od začátku března kvůli nesouhlasu s reformami ve stávkové pohotovosti, na tento a následující měsíc si odboráři naplánovali sérii demonstrací před sídlem vlády. Zahájili ji ve středu protestem proti reformě zdravotnictví. Druhá demonstrace se 28. května zaměří na kritiku reformy penzí. Třetí akcí 2. června vylíčí celkové dopady vládních reforem a poslední shromáždění 9. června odboráři věnují situaci ve školství.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…