LOK: V Praze aktivně stávkuje polovina klinik fakultních nemocnic
Polovina klinik fakultních pražských nemocnic se dnes aktivně zapojila do stávky. Další pracoviště protest proti plánovaným reformám zdravotnictví, které chystá ministr Tomáš Julínek (ODS), podporují. Na shromáždění ve vinohradské nemocnici to dnes řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Některá zařízení, která řídí ministerstvo zdravotnictví, se stávky naopak neúčastní.
V celém Česku se do stávky podle vedení zdravotnických odborů zapojilo asi 30.000 zdravotníků, dalších 40.000 s nimi sympatizuje.
Odboráři Julínkovy záměry kritizují. Vadí jim hlavně plánovaný převod fakultních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Hovoří o "velké zdravotnické loupeži". Podle předáků hrozí, že se péče o pacienty po případném předání do soukromých rukou může zhoršit.
Stávky se neúčastní nemocnice Na Homolce. "Nemocnice jako celek se ke stávce nepřipojila. Mohou tu ale být někteří kolegové, kteří ji podporují," řekla ČTK mluvčí nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková.
Do protestu se nezapojil ani pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). "Stávky se neúčastníme. Nestávkuje žádná klinika. Když se v minulosti nějaké stávky konaly, nikdy se tu nestávkovalo," řekla ČTK asistentka ředitele Veronika Plucarová.
Na shromáždění zaměstnanců do vinohradské nemocnice přišlo několik desítek lidí. U vstupů do nemocnice visí plakátky. Podle nich lékaři a sestry stávkují za zachování dostupné péče, která odpovídala potřebám pacientů, ne zájmům vlastníků zařízení a pojišťoven. "Vzhledem k malé finanční lukrativitě našeho provozu nelze vyloučit, že při tržním vedení zdravotnictví bude náš provoz trvale a bez náhrady omezen více, než na kolik ho v den stávky omezujeme sami," uvádí se na plakátku.
Pacienti, kteří přicházeli do nemocnice, letáčky nekomentovali. Přímo v čekárnách jsou rozvěšeny nápisy Stávka, označení na pláštích mají i zdravotníci. Sestra z rentgenologického pracoviště ČTK řekla, že provoz je sice zčásti omezen, ale personál pracuje, neboť péče o onkologické pacienty je akutní.
Předseda LOK Engel ČTK řekl, že odboráři chtějí, aby Julínek stáhl zákony o zdravotním pojišťění a o univerzitních nemocnicích. "Chceme seriózní diskusi o skutečné reformě. To, co chystá ministr Julínek, není reforma, ale experiment, který se nikde v Evropě neosvědčil," uvedl Engel.
Ministr před pár dny oznámil, že kontroverzní zákony pozdrží. Nejprve o nich chce debatovat. Premiér Mirek Topolánek (ODS) před pár dny ve sněmovně slíbil, že ani vláda, ani ministerstvo zdravotnictví nebudou usilovat o převod fakultních nemocnic na akciové společnosti.
Šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger za největší úspěch odborářů považuje to, že se reforma stala věcí veřejnou. Podle předáka ale Julínek odkladem sporných zákonů prokázal, že o nich diskutovat nechce. "Odsouvá tyto normy zjevně za podzimní krajské a senátní volby, protože se bojí, že pak by ODS prohrála," řekl ČTK Schlanger.
Předsedkyně nemocniční odborové organizace Ivana Petrželková ČTK řekla, že ze zhruba dvou a půl tisíc zaměstnanců chce stávkovat asi stovka a dalších 350 s jejich protestem sympatizuje. Další se prý přidávají.
Od 9:00 zdravotníci z vinohradské nemocnice pořádají happening. Pacientům měří tlak a za to je odměňují 30 symbolickými penězi - julínky. Jinak za návštěvu lékaře musí od ledna 30 korun platit pacienti.
Nejméně několik set lidí se stávky účastní i ve fakultní nemocnici Bulovka. "Momentálně nemám přesný počet, ještě se na tom pracuje," řekla ČTK Alena Cypriánová z nemocniční odborové organizace. Také zde stávkující zajišťují akutní lékařskou péči. "Pacienti to berou docela dobře a mnozí s námi sympatizují," dodala.
Zdroj: ČTK