Přeskočit na obsah

LOK: Bez ilegálních lékařských přesčasů se nemocnice neobejdou

Bez ilegálních lékařských přesčasů by se chod nemocnic při současné organizaci práce zastavil. ČTK to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Zákoník práce povoluje 400 hodin přesčasů za rok, ale někteří lékaři jich mají až 1000. Nemocnice pak podle něj většinou platí za práci navíc jinak, dá lékařům další smlouvu nebo přesčasy uhradí v odměnách a osobních příplatcích.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce situaci řešit prodloužením základní pracovní doby o osm hodin týdně. Lékařský odborový klub (LOK) chystá protesty.

"V nemocnicích je velké množství ilegální přesčasové práce, ta se nezahrnuje do přesčasů a je lékařům proplácena formou nejrůznějších odměn a osobních příplatků," řekl Kubek. Podle něj je velký rozdíl mezi oficiálními údaji a tím, jak to v nemocnicích skutečně je.

Nejnovější oficiální údaje jsou za rok 2006. Tehdy pracovalo ve státním zdravotnictví 109.932 lidí, z nich 13.786 lékařů a 42.325 sester. Průměrný měsíční příjem byl 22.022 korun, lékaři měli 42.390 a sestry 21.290 korun. V soukromých zařízeních a akciových společnostech byly příjmy lékařů o deset procent a sester o 20 procent nižší.

Kubek upozornil, že průměrný měsíční příjem lékaře není za jeden úvazek, ale za zhruba 250 hodin práce, včetně nočních, sobot a nedělí. V roce 2006 průměrná měsíční mzda 42.390 korun zahrnovala průměrný tarif 20.951 korun. Nenárokové složky platu, což jsou osobní příplatky a odměny, dosáhly v průměru 8165 korun. Za práci přesčas a pracovní pohotovost měl lékař v průměru 7069 korun měsíčně.

Nyní je podle Kubka tabulkový tarifní plat lékaře ve státní nemocnici 22.000 až 23.000 korun, průměrný měsíční příjem činí 44.000 korun. "Polovina je tedy za něco jiného než za základní pracovní dobu. Schovává se v tom pohotovostní služba v nejrůznějších formách," řekl Kubek.

Zdůraznil, že omezení maximálního množství přesčasové práce lékařů chrání pacienty. Přetěžovaný a unavený lékař se snáze dopustí chyby. Pokud by chtěl ministr prodloužit pracovní dobu jen zdravotníkům, dopouští se tím podle Kubka diskriminace jedné profese.

Julínek chce změnu v novele zákoníku práce, která je ve druhém čtení ve sněmovně. Slibuje si od ní, že vyřeší problém záchranných služeb. Nemohly by podle něj už jezdit k pacientům, kdyby měly dodržet nynější limit. Podle Julínka bude delší pracovní doba jen variantou, nebude povinná pro všechna zařízení. Zaměstnavatel se bude moci dohodnout na množství přesčasů. Do budoucna chce ministr úplně zrušit tarify, výše platu by závisela už jen na domluvě. Kvalitní odborníci by dostali víc, vedení nemocnic by nebylo tarify vázáno.

Kubek řekl, že novela ve znění, jež připravil Julínek, by mohla ve svých důsledcích vést k donucování lékařů a dalších zdravotníků, aby akceptovali delší pracovní dobu, než mají jiní zaměstnanci. Proti Julínkovu návrhu se minulý týden postavila vědecká rada ČLK. Představednstvo ČLK se k němu vyjádří v úterý.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…