Limit se snižuje o polovinu
Pro děti a seniory nad 65 let se na 2 500 KORUN snižuje částka, po jejímž dosažení jim pojišťovny vracejí výdaje za návštěvy u lékaře a doplatky za léky.
Dosavadní pětitisícový limit za loňský rok překročilo necelých 20 tisíc lidí. "Za první dva měsíce tohoto roku to byli už čtyři lidé," doplňuje nejčerstvější údaj mluvčí největší české pojišťovny Jiří Rod. Všeobecná zdravotní pojišťovna má pod sebou zhruba 65 procent všech pacientů.
Když se hranice sníží na 2 500, lidí, kteří ušetří, výrazně přibude. "K polovině února jsme evidovali víc než 170 tisíc pojištěnců VZP, kteří v roce 2008 překročili hranici 2 500 korun," vypočítává Jiří Rod.
Tento propočet však není přesný, protože zahrnuje i pacienty mezi 18 a 65 lety, pro které se limit nesnižuje.
Peníze se nejčastěji vracely lidem s těžkými a chronickými onemocněními jako s laterální sklerózou, paranoidní schizofrenií nebo chronickou leukemií. Drahé "marodění" mají také pacienti s migrénou v kombinaci s dalším onemocněním.
Dále to jsou diabetici, pacienti s psychiatrickým onemocněním, lidé s vážnými neurologickými poruchami svalového napětí a koordinace, pacienti s poruchou imunity, nádorovými onemocněními a u dětí to jsou nejčastěji alergici na kravské mléko či nemocní celiakií.
I po překročení limitu se platí Jakmile klient pětitisícový limit přečerpá, musí ho pojišťovna do šedesáti dnů informovat a "přeplatek" poté vrátit. Jednou za rok také musí na vyžádání klientovi poskytnout podrobný výpis z účtu s přehledem všech plateb.
Ale když pojištěnec dosáhne daného limitu, neznamená to, že od této chvíle již nemusí žádné poplatky hradit. Platí pořád dál, pojišťovna mu to po vyúčtování proplácí zpětně. Vyúčtování se dělá vždy čtvrtletně.
Menší částky, třeba čtyřicetikorunové přeplatky, se zpravidla hned nevracejí. Pojišťovny mohou čekat, až se nashromáždí vyšší suma kolem 200 korun, a pak teprve přeplatek posílají.
Pacienti často chybují, když si zkoušejí sami počítat, kdy už limitu dosáhnou. Ne všechny poplatky se podle zákona do pětitisícového, respektive dvouapůltisícového limitu zahrnují.
Pro tři skupiny pacientů platí tato pravidla:
Co se počítá do limitu
Děti do 18 let
Do limitu 2 500 korun se započítávají:
- poplatky za návštěvu u klinického psychologa ve výši 30 korun
- poplatky za návštěvu u klinického logopeda ve výši 30 korun
- regulační poplatky za položku na receptu ve výši 30 korun, pokud je lék plně nebo částečně hrazen pojišťovnou
- doplatky na léky ve výši doplatku na nejlevnější lék dostupný na trhu nebo potravinu pro zvláštní lékařské účely s obsahem stejné léčivé látky a stejné cesty podání.
Senioři nad 65 let
Do limitu 2 500 korun se započítávají:
- poplatky ve výši 30 korun za návštěvu, při které bylo provedeno klinické vyšetření,
- poplatky ve výši 30 korun za návštěvu lékaře u pacienta doma,
- poplatky za návštěvu u klinického psychologa 30 korun,
- poplatky za návštěvu u klinického logopeda ve výši 30 korun,
- poplatky za položku na receptu ve výši 30 korun, pokud je léčivý přípravek plně nebo částečně hrazen pojišťovnou, - doplatky na léky ve výši doplatku na nejlevnější lék dostupný na trhu nebo potravinu pro zvláštní lékařské účely s obsahem stejné léčivé látky a stejné cesty podání,
- doplatky na podpůrné a doplňkové přípravky částečně hrazené pojišťovnou obsahující léčivé látky předepsané na recept.
Pacienti mezi 18 a 65 lety
Do limitu 5 000 korun se započítávají:
- poplatek 30 korun za návštěvu, při které bylo provedeno klinické vyšetření, u praktického lékaře, praktického lékaře pro děti a dorost, ženského lékaře, zubního lékaře, ambulantního specialisty, klinického psychologa, klinického logopeda,
- poplatek 30 korun za návštěvu lékaře u pacienta doma,
- regulační poplatek 30 korun za vydání každého, z veřejného pojištění plně nebo částečně hrazeného léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely, předepsaného na receptu, bez ohledu na počet předepsaných balení,
- doplatky na léčivé přípravky částečně hrazené pojišťovnou, ale jen ve výši nejnižšího doplatku léku dostupného na trhu. To neplatí v případě, že předepisující lékař na receptu vyznačil, že předepsaný léčivý přípravek nelze nahradit, pak se do limitu 5 000 započítává doplatek v plné výši.
***
Co se do limitu nikdy nepočítá:
1. poplatek 90 korun za pohotovost 2. poplatek 60 korun za každý den v nemocnici, lázních, léčebnách či ozdravovnách 3. doplatky na podpůrné nebo doplňkové léky předepsané na recept pro pacienty mladší než 65 let věku 4. doplatky na zdravotnické prostředky vydané na poukazy
Léky bez doplatku
U většiny léků můžete na trhu najít variantu, na kterou nemusíte doplácet. Na stránkách ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz/leky.aspx najdete speciální vyhledávač, ve kterém si můžete najít svůj lék. Podle návodu pak dohledáte léky se stejnou účinnou látkou. Zjistíte tedy, na které léky se doplácí a na které ne. Stejnou informaci by vám měl poskytnout váš lékárník.
Zdroj: Mladá Fronta DNES