Přeskočit na obsah

Liga: Radikální omezení kuřáctví by z Ca plic učinilo raritu

Ročně umírá v Česku na nádor plic 5500 lidí, z nich 5200 kuřáků. Ze stovky zemřelých na plicní rakovinu bylo 90 aktivních a čtyři pasivní kuřáci, pět bylo vystaveno rakovinovým faktorům v práci a jen jeden zemřel bez prokázané souvislosti s vlivem kouření. Liga připomíná, že kdo přestane kouřit, prodlouží si život o deset let.

Výchova k nekuřáctví a prevence plicní rakoviny jsou tématem letošního Českého dne proti rakovině 14. května. V Česku kouří 26,3 procenta žen a 36,5 mužů, mezi mladými do 24 let 44,7 procenta, mezi patnáctiletými a mladšími 18 procent a mezi seniory 20,5 procenta.

Kouření podle lékařů zvyšuje riziko vzniku zhoubných nádorů, nemocí srdce a cév, chronických plicních onemocnění, cukrovky, šedého zákalu, Alzheimerovy nemoci a dalších. Snižuje plodnost a přispívá k rozvoji vrozených vad u potomků. Zhruba 20 procent matek kouří i v těhotenství, jejich děti jsou častěji vystaveny riziku náhlého úmrtí.

V cigaretovém kouři je zhruba 7000 chemických látek, z nich 69 rakovinotvorných, jako aceton, arsen, formaldehyd, kyanovodík či olovo.

Nikotin účinkuje na centrální nervovou soustavu. Při kouření se z plic do krevního oběhu a nervové soustavy dostává za sedm až deset sekund.

Odborníci upozorňují, že neexistuje neškodné kouření, zdraví škodí i kouření doutníků, k němuž někteří kuřáci přecházejí jako ke "zdravé" variantě. Řešením nejsou podle odborníků ani netradiční formy tabáku typu bidi a kretek. Je v nich až pětinásobná koncentrace nikotinu, zrychluje to vznik závislosti. Vyšší je v nich i obsah dehtu či oxidu uhelnatého, což zvyšuje riziko nádorů dutiny ústní, plic, jícnu, onemocnění srdečních tepen a infarktu.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…