Lidovci kvůli Julínkovi odložili jednání o reformě zdravotnictví
Celostátní konference KDU-ČSL, která se měla příští pátek zabývat reformou zdravotnictví, byla odložena. Novinářům to oznámil předseda strany Jiří Čunek. Chce nejprve dostat od ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) všechny návrhy příslušných změn zákonů.
"Svolám celostátní konferenci až ve chvíli, kdy budeme mít v dostatečném předstihu všechny zákony, které nám ministr Julínek slíbil na minulý týden. Ty nepřišly, nemáme je ještě ani teď," řekl novinářům Čunek po jednání celostátního výboru strany. Lidovci podle něj chtějí mít dostatek času na jejich prostudování, aby se k nim mohli vyjádřit.
Julínek v rámci reformy plánuje přeměnit zdravotní pojišťovny na akciové společnosti. Lidovci na to na svém sjezdu před třemi týdny kývli, odmítli ale prodej pojišťoven do soukromých rukou. Na akciovky má podle lidovců dohlížet stát. KDU-ČSL požaduje, aby prostředky povinného zdravotního pojištění nepřecházely do majetků zdravotních pojišťoven a zůstaly pod kontrolou státu.
O změnách poplatků ve zdravotnictví, které byly také předmětem rozmíšek v koalici, je podle Čunka už informací dost. Tyto změny má projednat expertní skupina a poté koaliční devítka, tedy vedení vládních stran.
Regulační poplatky nemají být podle lidovců nějakým příjmem lékařů nebo státu, ale mají sloužit jen k omezení bezdůvodného vyhledávání lékařské péče. V některých případech je ale tato regulace zpochybnitelná. Proto lidovci podle Čunka požadují od poplatků osvobodit děti do 15 let věku.
Lidovci by podle Čunka chtěli upravit také výši limitu pro placení poplatků, který nyní činí 5000 korun ročně. "Chtěli bychom zavést ten strop pro limit placení poplatků ve výši dvou procent celkových ročních příjmů toho kterého člověka," uvedl Čunek. Pro lidi s milionovým příjmem by tak hranice představovala 20.000 korun, pro lidi s příjmem 84.000 korun ročně pak 1680.
Poplatky jsou součástí vládních zdravotních reforem a pacienti je platí od počátku tohoto roku. Jejich zrušení požaduje levicová opozice. Část poplatků, například pro děti či důchodce, by ale chtěli zrušit i někteří koaliční poslanci. Zastánci vládních reforem tvrdí, že si tím chtějí naklonit voliče v podzimních krajských a senátních volbách.
Zdroj: ČTK