Lidí v substituční léčbě závislosti na drogách v ČR přibývá
Počet lidí, kteří vyhledávají substituční léčbu závislosti na drogách, v ČR neustále vzrůstá. Podle aktuálních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se substitučních programů loni účastnilo 1064 lidí, to je o 115 více než v roce 2006 a o 233 více než rok předtím. Léčbu poskytuje 14 pracovišť včetně dvou věznic. Substituci využívají lidé závislí na opiátech, například heroinu. Pomáhá jim snášet abstinenční příznaky a zlepšuje kvalitu života.
Nadpoloviční většina pacientů (58 procent) v centrech užívala loni substituční látku metadon, zbytek lidí lék subutex a nově suboxon. Metadon lze získat jen v těchto specializovaných střediscích na rozdíl od subutexu, který může předepsat kterýkoli lékař.
Přesný počet lidí, kteří užívají subutex, není přesně znám. Ze zákona sice mají lékaři povinnost nahlásit každé předepsání subutexu do registru, ne každý lékař tak ale činí. "Počet registrovaných lékařů je pořád nízký, těch praktiků a psychiatrů po republice je mnohem víc," řekl ČTK vedoucí vládního monitorovacího střediska pro drogy Viktor Mravčík.
Z údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) o distribuci tablet monitorovací středisko pro drogy odhadlo počet uživatelů subutexu na zhruba 3000 lidí. Jde ale o orientační údaj, protože hodně tablet končí na černém trhu. Správně se má subutex polknout ve formě tablety, někteří závislí ho ale rozpustí a píchnou do žíly. Má podobné účinky jako heroin a je levnější.
Od února se dá v Česku pořídit nový substituční lék suboxon, který by měl být méně zneužitelný. Podle Mravčíka se to zatím potvrdilo. Dobrou zkušenost s lékem mají například v pražském Sananimu. Pacientům, kteří dosud užívali subutex, nyní předepisují suboxon.
Podle ÚZIS se do substitučních programů v centrech loni přihlásilo 443 lidí, z toho 317 mužů. Pacienti často do léčby nastupují opakovaně. U osmi procent pacientů se loni zaznamenali dva pokusy, přes tři procenta lidí nastoupilo léčbu třikrát a jedno procento lidí čtyřikrát. Průměrný počet pokusů byl loni 1,2.
Z celkového počtu lidí, kteří loni nastoupili do léčebného programu, se jich nejvíce léčilo v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem (více než 37 procent). Téměř třetina pacientů se léčila v pražském středisku Drop In a deset procent v Sananimu.
Podle ÚZIS se dostupnost substituční léčby v Česku neustále zvyšuje. Přesto zůstávají ještě oblasti bez specializovaného centra. Substituční centrum chybí například v Plzeňském kraji.
Slibně se naopak rozvíjí substituční programy ve věznicích. Loni substituci poskytovaly věznice na Pankráci a v Příbrami, letos se na program připravuje osm dalších vězení v ČR.
Zdroj: ČTK