Lidí léčených s vysokým tlakem přibývá
Přestože léků na vysoký krevní tlak přibývá a zdravotní pojišťovny jich většinu hradí, nebo jsou doplatky pacientů jen nízké, nedaří se dobře léčit všechny, kteří to potřebují. Tlak nad 140/90 mají dva miliony Čechů, třetina to neví. Z těch, co to vědí, se léčí polovina, jen každý pátý správně, řekla dnes novinářům Renata Cífková z Institutu klinické a experimentální medicíny.
"Za posledních 15 let významně kleslo procento osob s hypertenzí a počet léčených stoupl, přesto stále ještě mnoho lidí umírá na infarkt či cévní mozkové příhody, které s vysokým tlakem úzce souvisejí," uvedla. Zodpovědněji ke svému zdraví přistupují ženy - léčí se častěji, i když v plodném věku trpí vysokým tlakem méně, a častěji také dosahují léčbou dobrých hodnot tlaku.
Za nedostatky v léčbě mohou podle profesora Jiřího Widimského pacienti i lékaři. Jen čtvrtině nemocných stačí k úpravě tlaku jeden lék, přesto kombinaci dvou léků dává lékař třetině a kombinaci tří a více léků 17 procentům nemocných. "Problém je, že když má pacient brát tři a více různých léků na tlak, nebere raději žádný," řekl Widimský.
Podle něj dělají nemocní často i tu chybu, že když se jim uleví, léky vysadí. Léčení vysokého tlaku však je na celý život, pacient se bez nich už nikdy neobejde. Může ale sám úpravou životního stylu přispět k tomu, aby léků potřeboval méně: snížit nadváhu, omezit ve stravě sůl, živočišné tuky a alkohol, jíst více ovoce a zeleniny, nekouřit a pravidelně se hýbat.
"Optimální je pravidelná pohybová aktivita vytrvalostního typu, jako chůze, jízda na kole či plavání, půl hodiny až hodinu po většinu dní v týdnu," doporučil Widimský. Nevhodné podle něj jsou vzpírání, box, gymnastika, potápění a horolezectví.
Odborníci doporučují, aby si lidé při každé návštěvě lékaře nechali změřit tlak. Pro orientaci si ho mohou měřit i doma, musejí však počítat s tím, že měření nebývá přesné. Hodnoty jsou vyšší při emoční a fyzické zátěži, po jídle, kouření a pití alkoholu, při teplotě, ale také při bolesti či ve chvíli, kdy člověk potřebuje močit. Vyšší tlak si člověk naměří také v zimě, když je mráz, nižší naopak v létě.
Na rizika vysokého krevního tlaku, na možnosti prevence i význam léčby upozorní Světový den hypertenze, který Světová liga pro hypertenzi vyhlásila na 13. května.
Zdroj: ČTK