Lidem s lupénkou se na podzim obvykle přitíží, uleví jim lázně
Lidem s lupénkou se na podzim obvykle přitíží. Chybí jim sluneční paprsky, které pomáhají potlačit projevy tohoto chronického a bolestivého onemocnění kůže. Jednou z možností, jak rozvoj obtíží zbrzdit, je lázeňská léčba. Zdravotní pojišťovny ji hradí. Ročně podstoupí lázeňskou léčbu s kožními obtížemi zhruba 1500 pacientů.
"Kombinace zábalů, koupelí, elektroterapie, rehabilitace a ošetření léčivými mastmi dokážou v drtivé většině kožní projevy pacientů natolik vyléčit, že vypadají naprosto zdravě," vysvětlil ČTK primář slovenských lázní Smrdáky Ján Lidaj. V těchto lázních, které leží asi 80 kilometrů severně od Bratislavy, se v hojné míře léčí i čeští pacienti s lupénkou.
Touto nemocí trpí každý padesátý Čech. Většinou postihuje lidi od 20 do 60 let, v 15 procentech případů však propuká už u dětí do deseti let věku. Z 60 procent je onemocnění dědičné, v ostatních případech souvisí se sníženou imunitou. Nemoc mohou odstartovat také stres nebo infekce.
Psoriáza, jak se odborně lupénka nazývá, je projevem zmateného imunitního systému, který se obrací proti vlastním kožním buňkám. Buňky se obnovují ve zkráceném cyklu, tím vznikají na kůži šupinatá ložiska loupající se kůže. Místa svědí, otékají a bolí. Nemoc může napadnout i klouby, pak jde o psoriatickou artritidu. Pacienti mohou mít i psoriázu nehtů, projevuje se důlky v nehtových lůžcích.
Nemoc není nakažlivá, přesto polovina lidí přiznává, že by člověku s lupénkou nepodala ruku. Nemocní nejsou mnohdy vpuštěni do veřejných bazénů a při placení se prodavači štítí vzít od nich peníze. Pacienti se proto halí do vrstev oblečení, straní se společnosti, často trpí depresí.
Vedle hormonálních léků pomáhají na poškozenou kůži dehtové masti, účinná je léčba světlem. Lázeňská léčba využívá příznivého vlivu koupelí v minerální vodě a tělových bahenních zábalů s vysokým obsahem sirovodíku.
"Balneoterapeutický vliv síry rozeznáváme nejen na kožní projevy lupénky, léčba posiluje také imunitní systém," uvedl primář. Účinky sirnaté vody jsou podle něj téměř srovnatelné s účinky Mrtvého moře, kde se lupénka nejčastěji léčí.
Síra je pro organismus nepostradatelným prvkem. V těle se vyskytuje v množství 100 až 150 gramů. Nejbohatší na síru jsou pokožka, vlasy a nehty. Při lupénce potřebuje kůže zvýšené dodávky síry. V léčebném množství se vstřebá ze sirných lázní. Sirovodík ovlivní prokrvení, funkci nervových vláken důležitých pro výživu a přeměnu látek v krvi. Má vliv i na metabolické funkce kůže, a tak napomáhá pokožce k rychlé obnově.
Zdroj: ČTK