Lidé z rodin s Ca mladších členů by měli mít test genů
Lidé z rodin, kde onemocněl Ca před čtyřicátým rokem věku, by si podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka měli nechat udělat genetické vyšetření. Domluvit si je mohou v některém z 18 komplexních onkologických center. Podle výsledků pak mohou upravit své životní návyky tak, aby snížili riziko, že se u nich nemoc také rozvine. Plošné testování celé populace považuje Vorlíček za zbytečné.
"Určitě nemá cenu, aby se plošně vyšetřovala celá populace a určitě by to nemělo být komerční vyšetření, výsledky by měli komentovat atestovaní genetici," řekl Vorlíček ČTK. Vysvětlil, že řada nádorů je geneticky podmíněná a není špatné, když člověk ví, zda je nositelem rizikového genu, aby se podle toho mohl zachovat. Geneticky podmíněné jsou například některé typy nádorů prsu či prostaty.
Placené testy, které mají odhalit vlohy k více než dvaceti různým chorobám, nabízejí v Česku některé soukromé laboratoře. Genetické testování provádí více firem, klinik i nemocnic v ČR, většinou se ale zaměřují jen na jednu chorobu. Tyto testy hradí zdravotní pojišťovny, například lidem z rodin, v nichž je častý výskyt určité nemoci. Genetika se využívá také pro zjišťování možných zdravotních komplikací u nenarozených dětí, například Downova syndromu.
Podle Vorlíčka jsou genetické testy zatím spojeny s řadou etických problémů. Jde podle něj o to, jak jejich výsledky sdělovat a komu je poskytnout. Rozhodně by je podle Vorlíčka neměl dostat zaměstnavatel testovaného člověka. A rozhodně ani jeho pojišťovna. Některé pojišťovny už daly najevo, že by zdravotní riziko takového člověka zohlednily v pojistce. "Je také otázka, nakolik je člověk připraven vědět do jisté míry svoji budoucnost," dodal profesor.
Nádorová onemocnění jsou po nemocech srdce a cév druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Ročně postihne rakovina 69.000 lidí a 29.000 jí podlehne. Zjednodušeně se každý nádor dá označit za genetické onemocnění, protože jeho příčinou je porucha buněčného cyklu na molekulárně genetické a molekulárně biologické úrovni. Ovšem genetické ne vždy znamená dědičné.
Většina nádorových onemocnění přichází sporadicky, tedy bez dědičných předpokladů. Genetická mutace vzniká až v průběhu života a nepřenáší se na další generaci.
Zdroj: ČTK