Přeskočit na obsah

Lidé z jihu Moravy si stále častěji stěžují na lékaře a nemocnice

Lidé z jihu Moravy stále častěji podávají stížnosti na lékaře nebo nemocnice. Vyplývá to ze statistiky stížností jihomoravského krajského úřadu. Podle ředitele úřadu Jiřího Crhy je trend vzrůstající, loni si lidé ve druhém pololetí na lékaře nebo nemocnice stěžovali osmnáctkrát. Dost z podnětů bylo oprávněných, řekl Crha novinářům.

Lidé si nejčastěji stěžují na poskytnutou péči; nejsou spokojeni s tím, jak je lékař ošetřil. Stížnosti podávají na krajské nemocnice, praktické lékaře i jiná zařízení. "Taková červená nit táhnoucí se stížnostmi a těmi, co si myslím, že jsou oprávněné, je špatná komunikace. Špatně se však dokazuje, je to tvrzení proti tvrzení," řekl ČTK vedoucí zdravotního odboru na krajském úřadu Josef Drbal.

Každou stížností, kterou na kraj lidé podají, se zaobírají specialisté. "Většinou ustavím znaleckou komisi nezávislých odborníků, nechám si zpracovat posudek, abych viděl, zda to má racionální jádro," řekl Drbal.

Jedna z nejvážnějších stížností na zdravotní péči, kterou na kraji řešili, se týkala břeclavské nemocnice. Podali ji manžel a syn pacientky. Žena byla v nemocnici kvůli vážné chorobě a při resuscitaci jí lékaři způsobili popáleniny. Zákrokem jí zachránili život, ale pak jí museli amputovat článek na dvou prstech ruky.

Podle Drbala se odborníci shodli na tom, že nemocnice nepochybila. Poté, co byl případ uzavřen, se objevily další skutečnosti. Drbal je tak prý ještě prověří.

Jihomoravský krajský úřad řešil loni od července do září 267 stížností, což meziročně představuje asi desetiprocentní nárůst. Nejčastějšími stěžovateli bývají lidé, kteří nesouhlasí s nějakou z chystaných dopravních staveb.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…