Lidé vrátí ročně do lékáren 517 tun léků
Lidé vrátí ročně do lékáren nepoužité léky za více než dvě miliardy korun. V loňském roce z provozoven po celé republice firmy na likvidaci nebezpečného odpadu svezly 517 tun medikamentů. Vyplývá to z průzkumu, s nímž dnes novináře seznámil ekonomický poradce Grémia majitelů lékáren Pavel Vítek. Do šetření se zapojilo 375 lékáren, tedy 16 procent z celkového počtu.
“Pacienti vrátí do lékáren ale jen část nespotřebovaných léků. Může to být zhruba polovina," uvedl Vítek. Dodal, že roční výdaje na vyplýtvané léky tak činí ročně nejméně čtyři miliardy korun. Podle odborníků na tuto problematiku by ztráty mohly být ještě vyšší. Někteří uvádějí, že pacienti nevyužívají asi čtvrtinu přípravků. Čtyřicet procent se pak údajně užívá jinak, než doporučil lékař.
V Česku se ročně prodají léky za 55,8 miliardy korun. Přes 37 miliard z této částky uhradí za přípravky na recept zdravotní pojišťovny z vybraného pojistného. Ročně lékárny prý prodají 327 milionů balení, 12 milionů balení pak lidé vrátí.
Jedna lékárna přijme v průměru zpět přes 5200 balení. Provozovna tak převezme 220 kilogramů léků. Jejich cena překračuje 855.000 korun. Z této sumu 650.350 korun uhradily pojišťovny.
Se situací jsou nespokojeni lékárníci. Kvůli tříprocentnímu snížení marže a dalším opatřením ministra Davida Ratha protestovalo před ministerstvem asi 1500. V pondělí chtějí lékárníci tři hodiny stávkovat. Recept na úspory ve zdravotnictví měla hledat i komise lékárníků, distributorů a zástupců ministerstev zdravotnictví a financí. Konkrétní výsledky zatím nepřinesla. Lékárníci snižování marže jako jedinou cestu k šetření odmítají. Navrhují například zřízení databáze, v níž by lékař i lékárník viděli, co nemocný užívá. Plýtvání či nevhodné kombinování léků by tak mělo odpadnout.
Zdroj: ČTK