Přeskočit na obsah

Lidé ve Zlínském kraji zneužívají záchranáře i kvůli poplatkům

Dispečerky Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje zaznamenaly od Nového roku výrazně rostoucí počet telefonátů po 22. hodině, kdy v regionu končí lékařská služba první pomoci. Při návštěvě pohotovosti totiž pacient zaplatí 90 korun, výjezd záchranářů je však zdarma. ČTK to sdělil mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

"Přesné číslo nemáme a ani procentuálně nelze tuto věc vyjádřit, ale je toho čím dál více," komentoval mluvčí. Podle něj lze často na pacientovi poznat, že záchranáře zavolal úmyslně až poté, kdy jej dispečerky nemohou odkázat na běžnou pohotovostní službu.

Záchranáři přitom nemohou žádnému z volajících odmítnout pomoc. V případě, že lékař musí vyjet ke zcela banální věci, může ale posádka chybět například při těžké havárii.

Počty výjezdů navíc rok od roku narůstají. "Z mnohaletých zkušeností mých kolegů vyplývá, že lidé si nás volají i k takovým případům, kdy by dřív neváhali a posečkali s problémy na návštěvu svého obvodního lékaře nebo se sami dopravili na pohotovost," připomněl Olšan. Zatímco v roce 2004 zaznamenali zdravotníci 33.392 výjezdů, loni to už bylo 40.210.

Podle lékařů se s tímto fenoménem nedá příliš mnoho dělat. Lidé totiž mají na bezplatné ošetření zdravotnickou záchrannou službu ze zákona nárok. "Platí si zdravotní pojištění a my je ošetřit musíme i za cenu, že lékař bude chybět u jiného, mnohem závažnějšího, případu," konstatoval Olšan. Zdravotníci mohou volajícímu dát pouze několik rad po telefonu s tím, že v nejbližší době má navštívit svého lékaře. Ne vše se však dá takto vyřešit, doplnil.

Případy, kdy lidé volají kvůli banalitám, se nevyhýbají ani hasičům. Vedení Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se však před několik měsíci rozhodlo, že bude situaci radikálně řešit. V případech, kdy jeho jednotky vyjedou na místo zbytečně nebo dělají práci, která přísluší jiným specializovaným firmám, si hasiči nechají za výjezd zaplatit. Jde například o odstraňování převisu ledu z okapů a střech nad veřejným prostranstvím, odtěžení kontaminované zeminy, odchyt volně se pohybujících zvířat, která byla v domácí péči, a rojů včel, které bezprostředně neohrožují obyvatele.

Na to nedávno doplatil čtyřiadvacetiletý muž ze Střílek na Kroměřížsku, který hasiče přivolal s tím, že si zabouchl dveře od bytu, v kuchyni má prý zapnutý plynový sporák, hrozí tak požár a výbuch plynu. Záchranáři dveře otevřeli, sporák byl ale vypnutý a uklizený. Mladík musel uhradit pokutu za úmyslné ohlášení nepravdivé skutečnosti 4000 korun a náklady spojené s výjezdem ve výši asi 6000 korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…