Lidé užívají i veterinární přípravky a naopak zvířatům podávají humánní
Jak nejlépe ušetřit? Takovou otázku si lidé pokládají, i když mají nějaký zdravotní problém. A tak někdo sáhne i do svých zásob léků pro zvířata třeba po chladivé a protizánětlivé masti pro psy či koně.
"Masti a chladící gely pro zvířata jsou již od počátků mé praxe běžně používány u lidí s dobrým efektem. Žádné negativní účinky mně nejsou známy. Naopak někteří humánní lékaři doporučují svým pacientům užití veterinárních mastí," říká Vojtěch Frkal, předseda čestné rady Komory veterinárních lékařů ČR.
Užívání veterinárních léčiv má však i svá rizika. "Uškodit mohou při chybném dávkování. Neplatí totiž přepočet dávky z hmotnosti člověka na hmotnost jednotlivých druhů a kategorie zvířat a rovněž četnost aplikací bývá často rozdílná," podotýká Michael Mazoch, místopředseda čestné rady Komory veterinárních lékařů ČR. A dodává, že léky pro zvířata bývají také ochuceny tak, aby to zvířatům chutnalo. Neumí si tedy představit, že by někdo dobrovolně jedl léčiva, která mají příchuť po mase, či rybách.
Humánní léčiva pro zvířata?
To, že lidé dávají zvířatům léky pro lidi už si ale veterinární lékaři myslí, že je běžná věc. "Občas se setkávám s praxí, kdy majitel cíleně žádá doporučení humánního léčivého přípravku, který by nahradil přípravek veterinární, je-li takový zdravotními pojišťovnami alespoň částečně, nebo lépe úplně, hrazen.
Obecně spíš platí v cenách léčivých přípravků to, že veterinární léčiva jsou zpravidla dražší, než léčiva humánní, pokud se srovnává srovnatelné, například pokud se přepočte množství účinné látky. Je to dáno tím, že hromadně vyráběná humánní léčiva bývají vyráběna ve větších šaržích a tudíž jsou nákladově levnější.
Často ceny stlačuje i větší konkurence. To zaprvé. Zadruhé, veterinární léčiva jsou zatížena základní sazbou DPH, takže i v případech, kdy by cena byla srovnatelná, bývají srovnatelné veterinární léky dražší. V některých případech to však může být opačně, zejména u léčiv připravovaných individuálně, anebo u přípravků pro velká zvířata, kde je naopak účinné látky v balení více," vysvětluje Ondřej Rychlík, prezident Komory veterinárních lékařů ČR.
jim
www.tribune.cz
Zdroj: Medical Tribune