Lidé si v internetové knížce budou moci hlídat poplatky
Lidé si budou moci sami hlídat na internetu, jestli už dosáhli pětitisícového ročního limitu na poplatky u lékaře, za položku na receptu a doplatky na léky. Umožní jim to internetová zdravotní knížka, kterou si nově budou moci zřídit pojištěnci všech devíti zdravotních pojišťoven. ČTK to řekl výkonný ředitel společnosti IZIP Tomáš Mládek.
Internetový přístup ke zdravotním informacím (IZIP) má milion lidí, tedy každý desátý, a zhruba čtvrtina poskytovatelů péče, tedy 9000 zdravotníků a 55 nemocnic, k tomu i 300 lékáren. Kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která se na budování systému podílela i finančně, se letos připojila Česká národní zdravotní pojišťovna a od příštího roku se připojí Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. IZIP tak pokryje 80 procent pojištěnců.
Podle Mládka je ale poptávka po této službě i mezi ostatními pojištěnci, proto od ledna spustí IZIP projekt i pro ně. "Ti, kterým to neplatí jejich zdravotní pojišťovna, si budou moci za 300 korunový roční poplatek zřídit vlastní internetovou zdravotní knížku," řekl.
V internetové zdravotní knížce má každý zapsané nemoci, vyšetření, včetně laboratorních výsledků, a také užívané léky. Od ledna se data o nemocech a léčbě rozšíří o údaje, co si lékař na pacienta vyúčtoval a co a v jaké ceně pojišťovna uhradila. "Od května pak přibude i přehled zaplacených poplatků, které zavádí reforma zdravotnictví," upřesnil Mládek.
Uvedl, že od ledna příštího roku budou mít lékaři k dispozici také novou verzi IZIP se statistikami předepsaných léků. Každý lékař si bude moci ověřit, jaké léky a v jakém množství předepisuje, a porovnat si to s průměrem předepisování kolegů stejné odbornosti. Přispěje to k účelnějšímu předepisování, a tím i úsporám výdajů na léky. Pacienty to ochrání před nevhodnými kombinacemi léků.
Mládek dodal, že IZIP se podílí i na mezinárodních projektech. Například s německými odborníky bude sledovat bezpečnost léčby antibiotiky. V projektu podpořeném Evropskou komisí začne připravovat sdílení zdravotních dat 12 států EU na principu internetové zdravotní knížky. Po přípravách a testování by pilotní projekt měl odstartovat v roce 2010. Zdravotní data budou přístupná jen se souhlasem pacienta a budou v jazykových mutacích dané země, takže budou srozumitelná místním zdravotníkům i majiteli knížky.
Projekt IZIP je spojen s řadou soudních sporů. Poslanec ČSSD David Rath ještě jako ministr zdravotnictví tvrdil, že projektem proudí peníze pojištěnců VZP na konta politiků ODS. U zrodu projektu totiž stáli nynější europoslanci ODS Miloslav Ouzký a Milan Cabrnoch. Podle Ratha nepřinesl projekt žádné úspory. Studie pro Evropskou komisi však prokázaly, že peníze do projektu vložené se již vrátily a od loňského roku je ziskový. VZP do něj dala 300 milionů korun.
Zdroj: ČTK